Rozrywka

“Zrobiliśmy ten film w poczuciu dumy i obowiązku”. Modlitwa o Polskę, film o potędze wiary w Boga

– Zrobiliśmy ten film w poczuciu dumy i obowiązku. Dumy z pięknej, pełnej duchowej treści historii naszego Południowego Podlasia. I obowiązku, by tę historię, kulturę, duchowość pokazać całej Polsce i całemu światu – mówi senator Grzegorz Bierecki, inicjator powstania filmu „Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej”.

Z niezwykłym dziełem przypominającym męczeństwo unitów z Pratulina będzie można zapoznać się podczas bezpłatnych pokazów na terenie całego Południowego Podlasia.

„Modlitwa o Polskę – z ziemi podlaskiej” to film opowiadający o losach tysięcy unickich rodzin, które w drugiej połowie XIX wieku cierpiały na terenie dzisiejszego Południowego Podlasia męki ze strony caratu. W 1996 roku trzynastu unitów zamordowanych w czasie masakry w Pratu­linie zostało uznanych błogosławionymi przez papieża Jana Pawła II. Tym samym stali się symbolem doświadczeń całej lokalnej społeczności.

Po zniknięciu Polski z mapy Europy, carska polityka zmierzała do całkowitej likwidacji kościoła unickiego. Do największego natężenia prześladowań doszło po upadku powstania styczniowego. Podlascy unici byli głodzeni, okradani, bici, zamykani w więzieniach, wysyłani na Sybe­rię i zabijani. Obecnie kościół unicki jest, poza należącymi do niego Ukraińcami, na ziemiach polskich niemal nieobecny. Film to także opowieść o współczesnych mieszkańcach naszego regionu. Pratulin i okoliczne wsie to miejsce, w którym wciąż żywa jest pamięć o męczennikach, a ludzie żyją w zgodzie z naturą i tradycyjnymi wartościami, do których zaliczają wiarę, szacunek do ziemi i ciężką pracę.

Najbliższe otwarte pokazy filmu:

23 września, poniedziałek godz. 18.00 (msza) – Kodeń (Sanktuarium)

25 września, środa godz. 18.30 – Drelów (Sala weselna Handpol)

27 września, piątek godz. 17.00 (msza) – Leśna Podlaska (Sanktuarium)

28 września, sobota godz. 16.00 – Kodeń (Kino)

29 września, niedziela godz. 15:30 (msza) – Biała Podlaska (Kościół pw. NNMP ul. Brzeska)

 

Źródło: Stefczyk.info za Tygodnik Podlaski Autor: red.
Fot. Tygodnik Podlaski

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij