Kraj

W. Czarzasty dziękuje „żołnierzom radzieckim”: „Ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność”

Podczas konferencji SLD w Szczecinie, na której prezentowani byli kandydaci lewicy w okręgu, Włodzimierz Czarzasty mówił o polityce historycznej. Komplementował „żołnierzy radzieckich”, którzy – zdaniem szefa SLD – „nas wyzwolili i dali nam wolność”.

– Chcieliśmy z wielkim szacunkiem, w tym miejscu, po pierwsze – pokłonić się tym, którzy walczyli i doprowadzili do tego, że to miejsce możemy nazywać Polską. Bez względu na to czy byli to żołnierze polscy, czy byli to żołnierze radzieccy – powiedział i dodał, że żołnierzy radzieckich zginęło w Polsce ok. 700 tys. – Ci ludzie nas wyzwolili, ci ludzie dali nam wolność od Niemiec i od Niemców, od faszystów – podkreślał.

– Zawsze jak mówię o tym, to padają takie zarzuty, że jednocześnie żołnierze radzieccy przynieśli nam inne zniewolenie – tak, to prawda. Ale zawsze sobie w takim momencie zadaję pytanie, czy ktoś, kto nie miał wolności mógł dać wolność komuś? Tak naprawdę tę wolność, o której Polska marzyła i którą dostała po 1990 roku pełną, powinni wywalczyć dla nas Amerykanie i Anglicy jak siedzieli przy stole, gdzie decydowali w trakcie wojny i po wojnie o nowym podziale granic, o nowych podziałach strefy wpływu – powiedział.

Czarzasty zaznaczał, że w narracji prawicowej źle mówi się o czasach PRL. – Bez względu na to, co o tych czasach myślicie, to były to czasy młodości naszych rodziców, naszych dziadków i ludzi, którzy odbudowali to miejsce mówił.

Próbę oszacowania liczby ofiar „wyzwoleńczego marszu” Armii Czerwonej w latach 1944-1945 podjął się IPN. Według Instytutu Pamięci Narodowej, umacnianie „władzy ludowej” w Polsce kosztowało życie 50 tysięcy ludzi. Ponadto, zamiana niemieckiej okupacji na sowiecką naznaczona była masowymi mordami, grabieżami i piekłem kobiet, które „czerwona zaraza” gwałciła nie oglądając się na ich wiek.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: ac
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Przywódcy G7 zakpili z nieobecnego Putina

0 0

Putin wyjedzie z Rosji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij