Gospodarka

Bankructwo biura podróży. Setki tysięcy turystów utknęło za granicą

W nocy z niedzieli na poniedziałek brytyjskie biuro podróży Thomas Cook ogłosiło bankructwo. Setki tysięcy ich klientów utknęły w związku z tym na wykupionych wakacjach.

Thomas Cook, nazwane tak na cześć swojego założyciela, to jedno z najstarszych biur podróży na świecie. Rozpoczęło działalność w pierwszej połowie XIX wieku od organizowania wycieczek dla abstynentów ale wkrótce rozszerzyło działalność na wycieczki do Europy i USA. W 2001 roku zostało zakupione przez niemiecką firmę C&N Touristic AG a w 2007 roku doszło do połączenia z brytyjskim MyTravel.

W ostatnich latach Thomas Cook znalazł się w kłopotach finansowych. Rosnące zadłużenie i malejące zyski sprawiły, że firma zaczęła ograniczać swoją działalność i próbować dokonać restrukturyzacji, ale okazało się to bezskuteczne. 22 września miało miejsce spotkanie ostatniej szansy, które miało uratować ją przed bankructwem. TC próbowała sprzedać znaczną część swojej firmy Chińczykom z Fosun International i poprosili w jego trakcie o dodanie kolejnych 200 milionów funtów do pożyczki w wysokości 900 milionów. Chińczycy jednak się na to nie zgodzili i firma około drugiej nad ranem ogłosiła bankructwo.

W momencie ogłoszenia bankructwa około 600 tysięcy klientów znajdowało się na wykupionych w Thomas Cook wakacjach. Zostali tym samym na lodzie, nie mając możliwości powrotu z nich. Turystami z Niemiec – jednym z największych rynków na których działało to biuro – mają zająć się firmy ubezpieczeniowe.

W wypadku 150 tysięcy turystów z Wielkiej Brytanii interweniowała rządowa organizacja CAA zarządzająca kwestiami lotnictwa cywilnego. Ogłosiła, że wynajęła 40 samolotów czarterowych, które w przyszłym tygodniu odbędą ponad tysiąc lotów. Chcą w ten sposób sprowadzić do domu jak najwięcej turystów, których rezerwacje lotów zostały odwołane po plajcie firmy. Niektórzy turyści będą jednak musieli wrócić na własną rękę i dochodzić zwrotu należności w sądach. CAA zajmie się również ich rachunkami hotelowymi.

Źródło: BBC Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij