Gospodarka

Morawiecki podpisał Pakiet dla Przedsiębiorców. Na czym polegają najnowsze propozycje rządu PiS?

Ulga w ZUS średnio 500 zł dla małych firm; ryczałtowy ZUS bez zmian dla firm o przychodach powyżej 10 tys. zł, podniesienie limitu przychodów dla podatku ryczałtowego i 9-proc. CIT-u, ponad 1 mld zł dla inwestorów – to punkty Pakietu dla Przedsiębiorców przedstawionego w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego.

1. 500 dla firm – mały ZUS dla małych przedsiębiorców.

Zgodnie z Pakietem, jeśli miesięczny dochód firmy nie przekracza 6 tys. zł, a miesięczny przychód – 10 tys. zł, przedsiębiorca zapłaci miesięcznie średnio o 500 zł niższą składkę do ZUS. Z propozycji ma skorzystać ponad 270 tys. przedsiębiorstw w Polsce.

2. Ryczałtowy ZUS bez zmian.

Premier zapewnił, że ryczałtowy ZUS dla przedsiębiorców o przychodach powyżej 10 tys. zł pozostanie bez zmian – będą oni rozliczali składki na obecnych zasadach. “Zmiany nie będą wiązały się z jakimkolwiek podwyższeniem stawek ZUS dla przedsiębiorców” – podkreślono w Pakiecie.

3. Prosty PIT – ryczałt do 2 mln euro.

Zgodnie z zapowiedzią, limit przychodów, do którego firmy mogą ryczałtowo rozliczać podatek, zostanie w pierwszej kolejności podniesiony czterokrotnie – z 250 tys. euro do 1 mln euro rocznych przychodów. W przyszłości próg zastosowania ryczałtu ma jeszcze wzrosnąć do wysokości 2 mln euro.

4. 9-proc. CIT do 2 mln euro przychodów.

Obniżona od 2019 r. do 9-proc. stawka podatku CIT obejmie większą liczbę firm – limit przychodów zostanie bowiem podniesiony z 1,2 mln euro do 2 mln euro.

5. Miliard złotych na bezpośrednie wsparcie inwestorów.

Premier Morawiecki zapowiedział, że ponad 1 mld zł (1,123 mld zł) zostanie przeznaczony dla małych i średnich firm, które chcą rozwijać się na polskim rynku.

Źródło: PAP Autor: rkj/ mmu/
Fot.

Ankieta

Gdzie spędzisz najbliższe wakacje?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij