Kraj

Morawiecki: będziemy prowadzić rewolucję godności, dobrą politykę społeczną dla rodzin

Tak długo, jak będzie dobry gospodarz – Prawo i Sprawiedliwość, tak długo będziemy prowadzić naszą rewolucję godności, dobrą politykę społeczną dla polskich rodzin – mówił premier Mateusz Morawiecki na sobotnim spotkaniu z mieszkańcami Rudy Śląskiej.

Morawiecki po zakończeniu sobotnie konwencji tematycznej PiS w Katowicach, poświęconej gospodarce, rozpoczął objazd po Śląsku, gdzie zaplanowano jego spotkania z mieszkańcami. Pierwszym przystankiem na trasie była Ruda Śląska. Szef rządu podkreślił, że podczas wcześniejszej konwencji zaprezentowano pięciopunktowy pakt dla przedsiębiorców. Zakłada on m.in. ulgę w ZUS dla przedsiębiorców o przychodach do 10 tys. zł miesięcznie i dochodach do 6 tys. zł miesięcznie.

“Robimy to po to żeby (firmy) mikro stawały się małe, małe stawały się średnie, żeby wychodziły z eksportem produktów na Zachód, żebyśmy podbijali kolejne rynki” – mówił.

Morawiecki przedstawiał też pozostałe punktu paktu – utrzymanie ryczałtu składek dla pozostałych przedsiębiorców, 2 mln euro przychodów dla podatku ryczałtowego i 9-proc. CIT-u oraz wsparcie dla inwestorów.

Przypominał jednocześnie, że poprzedni rząd PO-PSL podnosił składkę rentową. “My obniżamy, oni niestety podwyższali” – mówił.

Morawiecki deklarował ponadto, że zobowiązaniem PiS dla Śląska jest wzrost liczby miejsc pracy. “To jest nasze zobowiązanie dla Śląska, chcemy żeby na Śląsku było jeszcze więcej miejsc pracy, ale też takich miejsc pracy gdzie ludzie będą jak najwięcej zarabiać. To jest sedno naszego programu” – podkreślił.

Premier zwracał uwagę, że konkurenci polityczni Prawa i Sprawiedliwości – partia Grzegorza Schetyny – mówią, iż programy rządu PiS to rozdawnictwo. “To niech zajrzą do niektórych familoków, niech zajrzą do niektórych rodzin, jak się naprawdę wtedy żyło, jak nie było 500 plus, nie było 13. emerytury, jak nie było wyprawki szkolnej – ciężko było związać koniec z końcem” – wymieniał Morawiecki.

“My wiemy doskonale, bo jesteśmy partią polskich rodzin, jak ważne jest kontynuowanie polityki społecznej i to mogę państwu obiecać. Tak długo, jak będzie dobry gospodarz, PiS, tak długo będziemy prowadzić naszą rewolucję godności, dobrą politykę społeczną dla polskich rodzin, dla Rudy Śląskiej, dla całego Śląska i dla Polski” – oświadczył premier.

“To nie żadne rozdawnictwo, to elementarna sprawiedliwość społeczna – to jest nasza polityka, którą będziemy kontynuować, jeżeli nam zaufacie. Bo my nie tylko liczymy na wasz głos, my także liczymy się z waszym głosem, z głosem Polaków” – dodał.

Premier przypomniał też propozycję PiS dotyczącą podwyższania płacy minimalnej. “To jest realny instrument polityki gospodarczej. Jedne z najbogatszych państw w Europie: Niemcy, Szwecja, Dania – to państwa, które mają jednocześnie najwyższa płacę minimalną. I my idziemy w ślady najlepszych. Chcemy żeby udział płac w gospodarce był jak najwyższy. To jest jednym z kierunków naszej polityki gospodarczej, żeby płace niskie stawały się coraz wyższe dla wszystkich Polaków. Do tego dążymy” – mówił.

Jak ocenił, ważne są płace w sferze budżetowej. Przypomniał, że za czasów rządów PO-PSL płace w budżetówce były zamrożone. Podkreślił, że rząd PiS w tym roku zapewnił 15 proc. wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli oraz zaplanował wzrost płac w przyszłym roku o 6 proc. dla sfery budżetowej. “Wiemy, że cała Polska zasługuje na godne życie i pokazujemy to każdym działaniem gospodarczym, że musi być przede wszystkim zabezpieczone godne życie Polaków” – zapewnił Morawiecki.

Mówiąc o 13. i 14. emeryturze premier stwierdził, że te pieniądze są dla seniorów, “bo oni muszą godnie żyć”. “Nie dla SB-ków (…) oni mieli emerytury po cztery, po pięć tys. zł” – podkreślił przypominając, że jego formacja obniżyła je do poziomu średniej emerytury.

Podczas wystąpienia Morawicki poruszył też temat bezpieczeństwa energetycznego. “Nasz program dla Śląska, śląskich miast musi być zobowiązaniem na wiele lat. Wiemy co to jest transformacja energetyczna, ale jednocześnie wszyscy rozsądni ludzie wiedzą jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne” – mówił.

“Idziemy w kierunku energetyki odnawialnej, ale musi być podstawa w energetyce, która zapewni pewność dostaw energii (…). Zielona energia, jak najwięcej energii odnawialnej, ale jednocześnie musi być bezpieczeństwo energetyczne. A bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte jest o obecną energetykę” – mówił.

Dodał, że jego obóz polityczny będzie dbać o polską energetykę. “Każdy gigawat mocy tu ze Śląska, który będzie wycofywany (będzie się łączyć z tym, że) na Śląsku będzie powstawał nowy gigawat mocy, bo Śląsk jest przemysłowym sercem Polski. I tak pozostanie, tak długo, jak my będziemy u sterów rządów. Nie pozwolimy na dalszą depopulację, wyludnianie Śląska, na zabieranie stąd przemysłu” – podkreślił Morawiecki.

Przypomniał, że to w czasach rządów PiS przyciągnięto tutaj “nowe, wspaniałe inwestycje: motoryzacyjne, przemysł ciężki, przemysł lekki”, które stworzyły nowe miejsca pracy.

Morawiecki pytał też zebranych o to, kiedy żyło się lepiej, kiedy było więcej pracy, kiedy Polska była uczciwiej rządzona i kiedy mafie vatowskie “były pogonione” – pięć lata temu, czy dzisiaj. Zebrani na każde z pytań odpowiadali: “Dzisiaj!”.

“I tak szanowni państwo chcemy dalej prowadzić naszą politykę – uczciwie, skutecznie, profesjonalnie, dla dobra społeczeństwa, dla dobra Śląska, dla dobra Polaków” – podkreślił Morawiecki.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Przywódcy G7 zakpili z nieobecnego Putina

0 0

Putin wyjedzie z Rosji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij