Świat

Z rezydencji Churchilla ukradziono sedes wart miliony funtów

Z Blenheim Palace, rezydencji w której urodził się Winston Churchill, ukradziono sedes z 18-karatowego złota. Był wart niemal 5 milionów funtów.

W pełni funkcjonalna toaleta wykonana z 18-karatowego złota była dziełem sztuki nowoczesnej wykonanym przez włoskiego artystę Maurizio Cattelana, który nazwał ją „Ameryka”. Do Blenheim Palaca, siedziby książąt Malborough sprowadzono ją w ramach wystawy sztuki nowoczesnej. Sedes został podpięty do instalacji aby turyści mogli z niego skorzystać.

Jeszcze w zeszłym tygodniu organizator wystawy, Edward Spencer-Churchill zapewniał, że dzieło sztuki będzie w Blenheim Palace bezpieczne. Tak się jednak nie stało – wkrótce po otwarciu wystawy złodzieje oddalili się z cennym sedesem. Na razie szczegóły tej kradzieży nie są znane, wiadomo tylko, że kradnąc go złodzieje zalali pałac, powodując znaczne straty.

Brytyjska policja aresztowała na razie w tej sprawie jednego 66-letniego mężczyznę. Nie wiadomo jednak jaki był dokładnie jego związek z tą kradzieżą. Wielu przedstawicieli świata sztuki obawia się, że jeśli sprawcy nie wpadną szybko w ręce policji, to cenne dzieło zostanie przez nich przetopione na łatwiejsze do sprzedania sztabki.

Źródło: BBC Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij