Świat

Toksyczny osad na plażach. Może zabić w sekundy!

Na plażach północnej Francji pojawił się osad z toksycznych alg morskich. Naukowcy ostrzegają, że kontakt z nimi może być śmiertelnie niebezpiecznych.

Algi pojawiły się na plażach północnej Francji w pobliżu Saint-Brieuc. Naukowcy ostrzegają, że bliższy kontakt z nimi może być śmiertelnie niebezpieczny. Rozkładając się wydzielają bowiem siarkowodór, który działa toksycznie na ludzki organizm. Jego wdychanie może doprowadzić do utraty przytomności i zatrzymania akcji serca, ma również bardzo szkodliwy wpływ na układ nerwowy.

Pojawienie się alg spowodowało już śmierć co najmniej dwóch osób. Niektórzy zwracają jednak uwagę, że faktyczna ilość ofiar może być większa. Rocznie w tej okolicy ginie bowiem ok. 20 plażowiczów. Część tych śmierci mogła być spowodowana utratą przytomności po kontakcie z algami ale została uznana za zwykłe utonięcia.

W tym sezonie władze zamknęły sześć plaż ze względu na to zagrożenie. Ładowarki zbierały algi, które następnie transportowano do specjalnego centrum, gdzie były niszczone. Sytuacja była jednak tak zła, że centrum to trzeba było tymczasowo zamknąć gdyż okoliczni mieszkańcy żalili się, że zapach zgniłych jajek nie daje im żyć a jego pracownicy zaczynali od niego tracić przytomność. „Szkoda, że to miejsce kojarzy się teraz ze śmiercią” – powiedział ekolog Andre Ollivro.

Algi nie są niczym nowym dla mieszkańców wybrzeża Bretanii. W tym roku jednak pojawiło się ich wyjątkowo dużo. Zdaniem ekspertów wpływ na to ma używanie przez okolicznych rolników zbyt dużej ilości nawozów oraz pogoda. Czerwiec w Saint-Brieuc był bowiem wyjątkowo deszczowy, co spowodowało, że wiele nawozów z pól zostało zmytych do morza, wpływając na rozrost alg.

Źródło: New York Post Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij