Świat

Huragan Dorian słabnie. Katastroficzny bilans klęski żywiołowej nad USA i Bahamami

Huragan Dorian przeszedł w piątek wzdłuż wybrzeża stanu Karolina Północna i zmierza nad Atlantykiem w kierunku regionu Nowej Anglii, na północy USA, i kanadyjskiej Nowej Szkocji – poinformowało amerykańskie centrum ds. huraganów NHC.

Według NHC w sobotę huragan będzie przesuwał się na północ w dość znacznej odległości od wybrzeży kilku stanów, m.in. Nowy Jork, Massachusetts i Maine. W ciągu dnia nadal będzie tracił na sile. U wybrzeży kanadyjskiej Nowej Szkocji stanie się burzą.

W piątek Dorian osłabł do kategorii 1. w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Maksymalna prędkość wiatru sięgała 150 km/godz.

Choć huragan nie uderzył bezpośrednio w amerykański ląd, jego skutki są odczuwane przez mieszkańców. W stanach Karolina Południowa i Północna podtopione zostały leżące na wybrzeżu miasteczka, pojawiają się trąby powietrzne; setki tysięcy ludzi pozbawionych zostało prądu.

Agencja AP podawała, że w związku z huraganem śmierć poniosły w USA już cztery osoby; w czwartek informowano, że na Florydzie i w Karolinie Płd. dwie osoby zginęły w wyniku upadków podczas przygotowań do nadejścia żywiołu.

Dorian, który wcześniej był zakwalifikowany jako huragan najwyższej, 5. kategorii, w zeszły weekend zdewastował Bahamy. Zginęło tam co najmniej 30 osób. Władze Bahamów obawiają się, że ofiar śmiertelnych żywiołu będzie znacznie więcej.

Źródło: PAP Autor: sp/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij