Świat

W Rosji odsłonięto tablicę na cześć Kim Dzong Ila

W metrze w rosyjskim Nowosybirsku w piątek odsłonięto tablicę upamiętniającą wizytę w 2001 roku na jednej ze stacji przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Ila. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miejskich władz oraz ambasady Korei Płn. w Rosji.

Tablicę z napisami po rosyjsku i koreańsku zawieszono na stacji Plac Lenina w centrum miasta.

Mer Nowosybirska Anatolij Łokoć z Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej ocenił, że wizyta Kim Dzong Ila na stacji metra była “niezwykłym, historycznym wydarzeniem”. Na zakończenie uroczystości pod tablicą złożono kwiaty.

Media donoszą, że z inicjatywą zawieszenia tablicy upamiętniającej zmarłego w 2011 roku północnokoreańskiego przywódcę wystąpił szef fundacji kulturowo-edukacyjnej “Otwarte morze” Michaił Simonian. Portal Tajga Info pisze, że fundacja jest powiązana z rosyjskim rządem.

W czerwcu we Władywostoku na rosyjskim Dalekim Wschodzie odsłonięto tablicę pamiątkową na cześć wizyty obecnego przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una. Zawieszono ją naprzeciw tablicy, upamiętniającej wizytę w tym mieście jego ojca Kim Dzong Ila w 2002 r.

Kim Dzong Il rządził Koreą Północną od 1994 roku aż do śmierci. Odwiedził Rosję dwukrotnie.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. wikimedia commons/CC3.0/mogadir

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij