Gospodarka

Segregujący śmieci zapłacą mniej

W piątek weszła w życie ustawa śmieciowa. Wprowadza istotne zmiany w gospodarowaniu odpadami.

Jednym z głównych celów jej wprowadzenia było zachęcenie mieszkańców do segregacji śmieci. Nowa ustawa w tym celu wprowadziła „widełki” w opłatach. Osoby, które nie segregują śmieci, zapłacą za ich wywóz znacznie więcej – od dwukrotności do czterokrotności opłaty śmieciowej. Dodatkowo nowa ustawa daje samorządom możliwość obniżenia opłat śmieciowych dla mieszkańców, co ma być rekompensowane przychodami ze sprzedaży zebranych surowców wtórnych.

Na zniżki mogą liczyć posiadacze przydomowych kompostowników, którzy sami zagospodarują część odpadów. Jest jednak pewien haczyk – przedstawiciele samorządów będą mogli skontrolować, czy posiadacz kompostownika faktycznie z niego korzysta i odebrać upust tym, którzy tego nie robią.

W myśl nowej ustawy gminy będą mogły również tworzyć specjalne punkty napraw sprzętów lub miejsca, gdzie będzie można zostawiać niepotrzebne ale nadal nadające się do użytku przedmioty. Dodatkowo gminy nie będą mogły już rozliczać się z firmami wywożącymi śmieci ryczałtem – opłaty będą ustalane na podstawie faktycznej masy wywiezionych śmieci.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Ankieta

Zakaz handlu w niedzielę to Twoim zdaniem:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij