Świat

Pentagon anulował inwestycje w Europie. Sekretarz Obrony twierdzi, że Europejczycy powinni sami za nie zapłacić

Pentagon przedstawił listę inwestycji wojskowych, które zostaną skasowane lub wstrzymane. Sekretarz Obrony Mark Esper stwierdził, że Europejczycy sami powinni sfinansować te, które miały powstać na ich kontynencie.

W środę Pentagon przedstawił listę 127 inwestycji wojskowych o łącznej wartości 3,6 miliarda dolarów, które nie zostaną na razie zrealizowane aby zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć na budowę muru na granicy z Meksykiem. Na tej liście znalazły się 63 inwestycje poza granicami USA, z czego połowa miała znajdować się w Europie a pięć w Polsce.

Podczas wizyty w Londynie Esper zasugerował, że europejskie państwa powinny same sfinansować skasowane inwestycje które miały się znaleźć na ich terytorium. „Przesłanie, które przekazuję od czasu, kiedy zostałem p.o. sekretarza do dziś, mówi o zwiększeniu udziału w kosztach” – oświadzył – „Więc częścią tego przesłania będzie: spójrzcie, jeśli jesteście naprawdę zaniepokojeni, może powinniście się zastanowić nad sfinansowaniem tych projektów za nas, ponieważ w wielu przypadkach chodzi o budowę infrastruktury w waszych krajach”.

Amerykanie od dawna twierdzą, że są wykorzystywani przez Europę w kwestii obronności. Rok po roku inwestują bowiem ogromne kwoty w ten sektor – ich zdaniem państwa europejskie korzystają z ochrony, jaką daje im sojusz z USA w ramach NATO, ale same oszczędzają na wydatkach na zbrojenia. Szczególnie drażliwą kwestią jest przeznaczanie 2% PKB na obronność, które jest wymagane przez NATO, ale którego to warunku większość jego członków nie dotrzymuje. Za rządów Trumpa problem ten stał się szczególnie palący gdyż nowa administracja USA zaczęła podnosić tą kwestię przy każdej okazji.

Na skasowaniu inwestycji przez Pentagon najwięcej straci ulubiony chłopiec do bicia Trumpa, Niemcy. Amerykanie wstrzymali tam aż 14 inwestycji, w tym największą – kosztujący 119 milionów dolarów magazyn w bazie Ramstein. Drugi na liście jest bliski sojusznik USA, Wielka Brytania, gdzie anulowano osiem inwestycji.

W Polsce pentagon anulował pięć inwestycji – magazynu paliwa w bazie lotniczej w Powidzu za 52 miliony dolarów oraz przedłużenia linii kolejowej, budowę składu przeładunkowego, magazynu amunicji i dwóch punktów zbornych. Łącznie Pentagon zaoszczędzi na nas 130,4 miliona dolarów, mniej niż wcześniej zaplanowane 144,4 miliona.

Pieniądze, które Pentagon zaoszczędzi w ten sposób, przeznaczy się na budowę muru na granicy z Meksykiem. Anulowanie lub zawieszenie tych inwestycji pozwoli na budowę ok. 281 kilometrów bariery.

MON oświadczył, że inwestycje w Polsce zostaną jedynie opóźnione a nie całkowicie wstrzymane. Decyzja Pentagonu według przedstawicieli ministerstwa nie wpłynie na bieżącą obecność sił USA w Polsce ani na realizację postanowień dotyczących zwiększenia obecności sił amerykańskich w naszym kraju.

Źródło: PAP, Onet Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij