Gospodarka

Agora coraz bliżej dna. Kolejny kwartał ze stratami

Jak informuje portal Money.pl Agora, wydawca Gazety Wyborczej, po raz kolejny odnotowała straty. Zysków nie poprawiły nawet inwestycje w sieć kin.

Założona m.in. przez Andrzeja Wajdę Agora jest najbardziej znana jako wydawca Gazety Wyborczej, ale do ich medialnego imperium należy też wiele innych mediów, jak np. TOK FM, oraz innych spółek. Jak informuje Money.pl, firma zaczęła mieć kłopoty finansowe w 2012 roku, ale od 2016 można już mówić o prawdziwym załamaniu.

W drugim kwartale Agora po raz kolejny zanotowała straty, tym razem 6,2 miliona złotych. Nie pomógł nawet fakt zwiększenia o 4,5 procent przychodów na rynku reklamowym.

Szczególnie trudna jest sytuacja Wyborczej. Sprzedaż jej papierowego wydania rok po roku maleje i w lipcu spadła poniżej 90 tysięcy egzemplarzy. Zdaniem Money.pl nic nie wskazuje na odwrócenie tego trendu i flagowy okręt Agory będzie coraz mniej popularny. Spadek zysków nieco przyhamował wzrost ceny GW, ale widać odwrót reklamodawców – zyski z reklam spadły o 15%, w tym o 10% w samej GW i aż o 35% w czasopismach.

Sytuacji Agory nie ratuje również sieć kin Helios. W drugim kwartale segment Film i Ksiązka, na który składa się głównie ich działalność, przyniósł 10 milionów straty na poziomie operacyjnym (bez kosztów finansowych i podatków). Nie pomogły duże inwestycje firmy w ten segment ani wzrost cen popcornu. Co ciekawe działalność kinowa przyniosły Agorze zysk w pierwszym kwartale – zdaniem Money.pl stało się tak dzięki trzeciej części Kogla Mogla, którego dystrybutorem był należący do Agory Next Film. W drugim kwartale nie było podobnego hitu ale firma wiąże nadzieje z biograficznym Piłsudskim.

Zysków nie przyniosła Agorze również rozwijana w ramach spółki Foodio Concepts działalność gastronomiczna. Koszty otwierania kolejnych lokali są wyższe, niż zyski przez nie generowane.

Agorę ratuje segment reklamy outdoorowej w ramach firmy AMS. Pomimo spadku łącznej powierzchni reklamowej zyski z tego segmentu rynku rosną. W marcu Agora przejęła kontrolę nad operatorem Move TV, który posiadał 914 ekranów reklamowych w klubach fitness. W drugim kwartale wrzuciła również w koszty oddanie wiat przystankowych dla MPK w Poznaniu, dzięki czemu zyskała w tym mieście kolejne powierzchnie reklamowe.

Źródło: Money.pl Autor: WM
Fot. Adrian Grycuk , CC BY-SA 3.0

Ankieta

Zakaz handlu w niedzielę to Twoim zdaniem:

Ładowanie ... Ładowanie ...

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij