Gospodarka

Morawiecki: Sieć 5G to technologia przyszłości. Mamy bardzo dobry plan jej szybkiego wdrożenia

5G jest tą architekturą technologiczną przyszłości; jeżeli wyborcy zdecydują się zagłosować na nas, to mamy bardzo dobrze przygotowany plan szybkiego wdrożenia 5G – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

W wywiadzie dla Rp.pl premier był pytany o strategię rządu w dziedzinie budowy sieci 5G.

“Chcemy budować sieć 5G ze sprawdzonymi partnerami, nie przesądzamy, kto nim będzie, ale pokazujemy, że aspekt bezpieczeństwa jest bardzo ważny. Bardzo mocno stawiamy na współpracę z tymi partnerami, którzy stawiają na współpracę z nami” – powiedział. Zaznaczył, że “to musi być wzajemność, to musi być wzajemna korzyść”. “To nie może być tylko zakup sprzętu, technologii, ale to musi być też przesuwanie badań, rozwoju, wspólnych wdrożeń z partnerami, którzy są dostawcami tego typu sprzętu i usług w obszarze 5G” – powiedział Morawiecki.

“5G jest tą architekturą informatyczną i technologiczną przyszłości, dlatego – jeżeli wyborcy się zdecydują zagłosować na nas – mamy bardzo dobrze przygotowany plan szybkiego wdrożenia 5G” – oświadczył premier.

Szef rządu był także pytany o polskie kontrakty zbrojeniowe. “Jesteśmy bardzo zaawansowani w dyskusji z naszymi amerykańskimi partnerami w odniesieniu do wielu rodzajów broni, ich zakupów” – powiedział.

Pytany, w którą stronę będzie rozwijała się Polska Grupa Zbrojeniowa, Morawiecki odpowiedział: “PGZ będzie się rozwijała dalej w kierunku naszego narodowego championa w produkcji coraz bardziej zaawansowanych rodzajów broni”. “Mamy duże osiągnięcia w produkcji radarów, amunicji, ale również dronów. Musimy inwestować i angażować się w te obszary, które są jeszcze niezajęte na całym świecie przez najlepszych, jak chociaż myśliwce. Naszą szansą są nowe technologie. Jesteśmy w tym dobrzy, bo talenty informatyczne są naszym dobrem narodowym” – dodał premier.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio – a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy.

Źródło: PAP Autor: reb/ pad/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij