Kraj

Listy komitetu Liroya poddane ponownej weryfikacji. Powodem umieszczenie na nich nieboszczyków

Państwowa Komisja Wyborcza zleciła ponowną weryfikację wykazów podpisów pod kandydaturą komitetu Skuteczni Piotra Liroya Marca w Tarnowie – informuje “Rzeczpospolita”. Powodem są wykazy podpisów, na których znajdują się osoby zmarłe.

PKW zleciło okręgowym komisjom wyborczym skrupulatne sprawdzenie list poparcia dla komitetów Skuteczni Piotra Liroya-Marca oraz Koalicji Bezpartyjnych i Samorządowców. Powodem weryfikacji są wykazy podpisów pod listami, na których znajdują się osoby zmarłe, często nieżyjące już od wielu lat, a także osoby, które w ostatnim czasie z różnych przyczyn zmieniały nazwisko.

Komisja poleciła, aby dane wszystkich osób umieszczonych na wykazach załączonych do kandydatur tych dwóch komitetów, wnikliwie weryfikować – także z użyciem rejestru PESEL – aż do osiągnięcia przez te komitety ustawowego minimum poparcia wymaganego do ich rejestracji – czytamy w “Rzeczpospolitej”.

Złożona w Okręgowej Komisji Wyborczej w Tarnowie lista poparcia KW Skuteczni Piotra Liroya-Marca miała zawierać dane trzech nieistniejących osób, natomiast w Koninie ten sam komitet zgłosił kandydatów, którzy nie spełniali wymogu ukończenia 21 roku życia, co jest niezbędnym warunkiem do skutecznego ubiegania się o mandat poselski.

Natomiast w przypadku Koalicji Bezpartyjnych i Samorządowców odkryto, że na liście tarnowskiej 127 z 2341 podpisów zawierały dane zmarłych osób, a w 157 przypadkach podano niewłaściwy numer PESEL. Podobna sytuacja miała mieć miejsce w Piotrkowie Trybunalskim.

Źródło: TVP Info Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij