Świat

Lesbijka oskarżona o pierwsze przestępstwo w przestrzeni kosmicznej

Astronautka Anne McClain jest oskarżona o to, że przybywając na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) weszła nielegalnie na konto bankowe swojej żony. Jeżeli zarzuty się potwierdzą to będzie to pierwsze przestępstwo popełnione w kosmosie.

Urodzona w 1979 roku McClain od dzieciństwa marzyła o zostaniu astronautką. Skończyła prestiżową uczelnię wojskową West Point i została wojskowym pilotem. Wylatała 2 tysiące godzin, głównie na śmigłowcach, i została nawet instruktorką. W 2013 roku jej dziecięce marzenie się spełniło i została przyjęta do NASA.

Rok później McClain wstąpiła w związek małżeński z Summer Worden, weteranką USAF i agencji wywiadowczej NSA. Worden była samotną matką kiedy się poznali – jej syn został poczęty w in vitro i donoszony przez surogatkę. McClain chciała go adoptować ale jej żona odmówiła.

Ich związek szybko się rozpadł. W pewnym momencie McClain oskarżyła swoją żonę o przemoc domową. Oskarżenia nie udało jej się udowodnić ale w odpowiedzi Worden złożyła papiery rozwodowe. Sprawa toczy się do dzisiaj a komplikuje je walka McClain o prawo do wychowywania dziecka.

Worden zdziwiła się, że McClain wie tak dużo o jej finansach. Zaczęła badać sprawę i odkryła, że McClain weszła nielegalnie na jej konto bankowe. Nie ruszyła w żaden sposób zgromadzonych na nim pieniędzy ale Worden twierdzi, że chciała użyć zdobytych w ten sposób informacji o stanie jej finansów w sądowej walce o prawo do opieki nad dzieckiem. Kobieta złożyła więc skargę do Federalnej Komisji Handlu, oskarżając astronautkę o kradzież tożsamości. Jej rodzice złożyli również skargę w Biurze Inspektora Generalnego NASA.

Sprawa byłaby banalna – w końcu osoby przechodzące przez ciężki rozwód czasami łamią prawo aby zyskać przewagę nad niedawnym partnerem – gdyby nie jeden kluczowy fakt: kiedy McClain weszła nielegalnie na jej konto była akurat w trakcie półrocznej misji na pokładzie ISS, gdzie przygotowywała się do pierwszego spaceru w kosmosie w wykonaniu samych kobiet. Jeżeli oskarżenia Worden się potwierdzą, to McClain zostanie pierwszą osobą w historii która popełniła przestępstwo w przestrzeni kosmicznej. Co na pewno sprawi dużo radości sędziom próbującym ustalić, czy ISS podlega w ogóle pod ich jurysdykcję.

Sama McClain w rozmowie z Inspektorem Generalnym NASA miała przyznać, że faktycznie weszła na konto Worden z komputera ISS. Twierdzi jednak, że nie było to przestępstwo. Miała użyć hasła, które przekazała jej żona zanim ich małżeństwo się rozpadło. Miała to zrobić żeby sprawdzić, czy Worden ma za co utrzymać swojego syna i działanie to nie różniło się niczym od tego, co robiła wcześniej.

Źródło: CNN, Space.com Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij