Rozrywka

Hasbro wydało antysocjalistyczną wersję legendarnej gry planszowej

Hasbro, znany producent gier planszowych, wywołał furię lewicy. Najnowsza wersja ich słynnej gry Monopoly przestrzega bowiem przed efektami socjalizmu.

Monopoly to jedna z najsłynniejszych gier planszowych w historii. Jej pierwsza wersja pojawiła się na początku XX wieku i z założenia była narzędziem edukacyjnym przestrzegającym przed nadmierną koncentracją ziemi w jednych rękach. W 1932 roku gra ta, znana jeszcze pod nazwą „Landlord’s game”, wpadła w ręce Charlesa Todda. Ten lekko zmienił jej zasady aby uniknąć naruszenia patentu i wprowadził na rynek w znanej dzisiaj formie. Jego wersja stała się błyskawicznie wielkim sukcesem komercyjnym. W 1991 roku prawo do wydawania Monopoly weszło w ręce Hasbro po tym, gdy kupili dotychczasowego wydawcę, Parker Brothers.

W ostatnich dniach użytkownicy Twittera zauważyli, że na znanym portalu handlowym Amazon pojawiła się po cichu nowa wersja tej gry, nazwana „Monopoly Socialist”. Z jej opisu możemy dowiedzieć się, że gracze poruszają się po planszy dokładając środki do projektów społecznościowych „chyba że mogą je ukraść aby wysunąć się na prowadzenie”.

Twórcy wprowadzili również pewne zmiany do samej rozrywki. Zamiast 200 dolarów, które otrzymuje się na starcie, tym razem gracze dostają zaledwie „pensję minimalną” w wysokości 50 dolarów. Karty szansy natomiast robią sobie żarty ze współczesnej lewicy, na przykład ich zamiłowania do weganizmu i hipsterstwa, oraz ostrzegają np. przed efektami wprowadzenia płacy minimalnej na małe firmy.

Opublikowanie tej wersji słynnej gry, reklamowanej hasłem „Wygrywanie jest dla kapitalistów”, wywołało ogromne oburzenie amerykańskiej lewicy. Na tyle duże, że sieć sklepów Target postanowiła usunąć ją ze swojej oferty. Sama firma jak na razie nie zajęła wobec niego oficjalnego stanowiska.

Odniósł się do niej za to senator Ted Cruz, który w niezwykle popularnym wątku na Twitterze zaczął proponować kolejne wersję, jak na przykład Monopoly Wenezuela: zacznij w 1950 roku z 4tym najwyższym PKB na świecie, skończ umierając z głodu na ulicy, czy też Monopoly Kuba: zacznij jako największy producent cukru na świecie, skończ zarabiając 25$ miesięcznie i ryzykując życie podczas pakowania dzieci na tratwy do wolności.

To nie jest pierwszy raz kiedy Hasbro wywołało oburzenie nową wersją legendarnej planszówki. W zeszłym roku wydali na przykład Monopoly for Millenials, żartującą z kultury pokolenia millenialsów. W niej zamiast pieniędzy gracze zdobywali „punkty doświadczeń” poprzez odwiedzanie festiwali muzycznych czy wegańskich restauracji. Reklamowano ją hasłem „Zapomnijcie o nieruchomościach. I tak was nie stać”.

Źródło: Twitter Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij