Świat

Archeolodzy znaleźli starożytny kościół na Krymie

Rosyjscy archeolodzy odnaleźli na Krymie pozostałości po chrześcijańskiej świątyni. Uważają, że znaleziony przez nich kościół pochodzi z X wieku.

Odkrycia dokonano w ruinach Eski-Kermen – założonej pod koniec VI w. przez Gotów osady – twierdzy, która w X wieku, pod władzą Cesarstwa Bizantyjskiego, zaczęła się gwałtownie rozbudowywać. Ruiny „Starej Twierdzy”, bo to w języku starokrymskim oznacza jej nazwa, znajdują się na płaskowyżu ok. 14 kilometrów od Bakczysaraju i są popularną atrakcją turystyczną.

„To unikatowy chrześcijański kościół datowany na 10 wiek” – powiedział Wadim Maiko, szef Krymskiego Instytutu Archeologii – „Pomoże w uzyskaniu jaśniejszego obrazu tego jak planowano krymskie miasta w epoce cesarstwa bizantyjskiego”.

Maiko ujawnił także, że archeolodzy odkryli resztki unikalnej wieży na planie koła, datowanej na czwarty lub trzeci wiek przed Chrystusem. Znaleźli ją w osadzie Kulczuk na północy Krymu.

Prace archeologiczne na Krymie budzą sprzeciw ukraińskich archeologów. Uważają oni, że skoro Krym jest nielegalnie okupowany przez Rosję, to działając tam bez ich zgody rosyjscy archeolodzy łamią prawo międzynarodowe. Obawiają się również, że odkryte przez nich ewentualne skarby kultury materialnej trafią do Rosji a nie do ich ojczyzny.

Źródło: El Pais Autor: WM
Fot. Btxo, CC BY-SA 3.0

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij