Świat

Trump nie spotka się z premier Danii po jej komentarzu o kupnie Grenlandii

Donald Trump miał odwiedzić Danię podczas swojej wizyty w Europie, 2-3 września. Poinformował jednak, że z powodu komentarza premier Danii o kupnie Grenlandii jednak nie odwiedzi tego państwa.

Plany wizyty w Danii ujawniono już jakiś czas temu, jednak nikt nie informował, że jej głównym celem będą negocjacje w sprawie kupna Grenlandii. Nawet kiedy plany tej transakcji wyciekły do mediów i Donald Trump je potwierdził nikt nie zdawał sobie sprawy, że to właśnie zakup tej wyspy był powodem odwiedzin w tym państwie.

Premier Danii Mette Frederiksen nie spodobał się pomysł tej transakcji. „Grenlandia nie jest duńska. Grenlandia jest grenlandzka” – powiedziała nawiązując do autonomii jaką cieszy się ta arktyczna wyspa – „Ciągle mam nadzieję, że to nie jest coś, co mówił poważnie”. Stwierdziła również, że propozycja sprzedaży wyspy jest absurdalna.

Trump odpowiedział udostępniając na swoim Twitterze fotomontaż przedstawiający jego hotel wklejony w grenlandzki krajobraz. „Obiecuję, że nie zrobię tego Grenlandii!” – napisał.

 

Jak się jednak okazuje jego propozycja była bardzo poważna. Na tyle, że jej odrzucenie sprawiło, że nie ma zamiaru już jechać do Danii. „Dania to bardzo wyjątkowy kraj z niesamowitymi ludźmi, ale biorąc pod uwagę komentarz premier Mette Frederiksen, że nie mamy żadnego interesu w dyskusji o zakupie Grenlandii, przełożę nasze spotkanie za dwa tygodnie na inny termin” – napisał na Twitterze – „Premier udało się zaoszczędzić ogromne wydatki i wysiłek zarówno dla Danii jak i Stanów Zjednoczonych przez bycie tak bezpośrednią”.

Biały Dom potwierdził, że cała wizyta w Danii została odwołana, łącznie ze spotkaniem z królową.

Kupno terytorium od innego kraju może wydawać się absurdalne, ale dla Amerykanów nie jest niczym niezwykłym. W przeszłości wielokrotnie bowiem powiększali swoje terytorium nie na skutek podboju a transakcji. Kupili między innymi Alaskę od Rosjan, Luizjanę od Francuzów czy sporą część południa od Meksyku. Trump nie jest nawet pierwszym amerykańskim politykiem, który proponował Danii sprzedaż Grenlandii.

Źródło: Fox News Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij