Kraj

Łapówki za Kartę Polaka. CBA zatrzymała przedsiębiorcę mieszkającego na Białorusi

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało polskiego przedsiębiorcę mieszkającego na Białorusi, który miał za łapówki załatwiać Karty Polaka i inne dokumenty. Za łapówkę chciał też wwieźć nielegalnie 1-2 mln dolarów na Białoruś.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Biura Temistokles Brodowski potwierdził, że funkcjonariusze białostockiej delegatury we współpracy z departamentem operacyjno-śledczym CBA zatrzymali mężczyznę.

“Zatrzymany przedsiębiorca miał wręczać łapówki pracownikowi polskiej placówki dyplomatycznej” – powiedział PAP Brodowski.

Według śledczych, łapówki miał wręczać za pomoc w uzyskaniu pozwoleń legalizujących pobyt obywateli Białorusi w Polsce. Jednym z dokumentów miała być Karta Polaka. Uzyskiwane zaświadczenia pozwalały obywatelom Białorusi przebywać w naszym kraju i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach, jak Polacy.

“Agenci CBA ustalili, że przedsiębiorca złożył obietnice przekazania kolejnej łapówki – co najmniej 50 tys. dolarów. Ta suma miała mu zapewnić wywiezienie na Białoruś, bez oficjalnych deklaracji i opłat 1-2 mln dolarów” – powiedział naczelnik.

Brodowski zaznaczył, że zatrzymany przez CBA przedsiębiorca trafi do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie ma usłyszeć zarzuty.

 

Źródło: PAP Autor: JB
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij