Kraj

Kantar: PiS – 38 proc., KO – 26 proc., lewica – 10 proc.

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w sierpniu 38 proc. badanych deklarujących udział w nich poparłoby PiS; 26 proc. – Koalicję Obywatelską, a 10 proc. – zgłosowałoby na kandydatów lewicy – wynika z sondażu Kantar. Do Sejmu weszłyby jeszcze ujęte w badaniu osobno Kukiz’15 (6 proc.) i PSL (5 proc.).

Kantar przeprowadził sondaż w dniach 9-14 sierpnia 2019 r. Jak podano, ze względu na termin badania w pytaniu nie został jeszcze uwzględniony start kandydatów Kukiz’15 z list PSL-Koalicji Polskiej.

Według sondażu na PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem zagłosowałoby 38 proc. ankietowanych, którzy zadeklarowali udział w wyborach do Sejmu. W stosunku do badania z lipca odsetek deklarujących poparcie dla PiS, Solidarnej Polski i Porozumienie zmalał o 1 punkt proc.

Na Koalicję Obywatelską tworzoną przez PO, Nowoczesną, Inicjatywę Polska i Partię Zieloni głos oddałoby 26 proc. respondentów. W ubiegłym miesiącu Kantar pytał o poparcie osobno dla poszczególnych partii i wówczas na PO oddałoby głos 26 proc. respondentów, na Nowoczesną 3 proc., Zieloni uzyskali poparcie poniżej 1 proc., a Inicjatywa Polska nie została ujęta w sondażu.

Na ugrupowania lewicowe – SLD, Razem i Wiosnę, których kandydaci będą startować z list KW SLD – zagłosowałoby 10 proc. ankietowanych. W lipcowym badaniu Kantar pytał o poparcie osobno dla Wiosny, na którą zagłosowałoby wówczas 5 proc. badanych, SLD – w lipcu 3 proc. poparcia oraz Razem – 1 proc.

6 proc. wybrałoby w sierpniu Kukiz’15, a 5 proc. PSL-Koalicję Polską. W ubiegłym miesiącu w sondażu Kantar ruch Kukiz’15 cieszył się 4 proc., poparciem, a PSL 2 proc.

Na Konfederację Wolność i Niepodległość (partie KORWiN i Ruch Narodowy oraz środowisko Grzegorza Brauna) zagłosowałoby 3 proc. Konfederacja nie została ujęta w poprzednim badaniu.

12 proc. ankietowanych spośród tych, którzy zadeklarowali udział w wyborach stwierdziło, że trudno im powiedzieć na kogo oddaliby głos. Odsetek badanych, którzy wybrali odpowiedź “trudno powiedzieć” zmalał w stosunku do poprzedniego badania o 3 punkty proc.

Chęć udziału w wyborach do Sejmu zadeklarowało łącznie 63 proc. respondentów (bez zmian w stosunku do badania z lipca) – zdecydowanie uczestniczyć w wyborach zamierza 27 proc. (spadek o 4 punkty proc.,), a raczej wzięłoby w nich udział 36 proc. (wzrost o 4 punkty proc.).

Brak chęci udziału w wyborach zadeklarowało 27 proc. badanych, z czego “raczej nie” 15 proc., a “zdecydowanie nie” 12 proc. ankietowanych.

W komentarzu do badania Kantar podkreślił, że sierpień “był miesiącem wielu zmian na polskiej scenie politycznej”.

“Partie łączyły się w koalicje, by zwiększyć swoje szanse w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Jak wiadomo, połączenie dwóch partii w jeden komitet wyborczy zwykle nie oznacza prostego zsumowania dotychczasowych elektoratów. Czy zatem obecne wyniki poparcia partii politycznych wskazują na pozytywne efekty takich zabiegów? W sierpniu Koalicja Obywatelska uzyskała 26 proc. poparcia wśród zamierzających głosować, czyli tyle samo, ile sama Platforma Obywatelska miesiąc wcześniej. Biorąc pod uwagę, że w skład Koalicji Obywatelskiej wchodzą także Nowoczesna, Inicjatywa Polska oraz Partia Zieloni, na tym etapie nie odnotowano pozytywnych efektów takiej koalicji dla PO” – czytamy w komentarzu.

“Lewica natomiast w sierpniu uzyskała wynik o 1 punkt procentowy wyższy niż zsumowane lipcowe poparcie Wiosny, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Partii Razem. Taka tendencja, odpowiednio wykorzystana w trakcie kampanii, może przynieść w efekcie zadawalający wynik tej koalicji” – dodał Kantar.

Badanie przeprowadzono w dniach 9-14 sierpnia tego roku, na próbie ogólnopolskiej 977 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=616 osób deklarujących “zdecydowanie” lub “raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

 

 

Źródło: PAP Autor: Mateusz Roszak
Fot. PAP/Paweł Supernak

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij