Kraj

Będzie strajk nauczycieli? Decyzja już wkrótce

Związki nauczycielskie, które nie podpisały porozumienia z rządem, być może wkrótce rozpoczną protest. Decyzja w tej sprawie zapadnie pod koniec sierpnia.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz i szef branży oświaty FZZ Sławomi Wittkowich poinformowali PAP, że decyzja w sprawie ewentualnego protestu zapadnie już wkrótce. „O tym, jakie będą działania ZNP, będziemy rozmawiać na prezydium 26 sierpnia” – stwierdził Broniarz – „Wtedy podejmiemy decyzję o dalszych działaniach związku i o dacie ewentualnego referendum. Nie mogę w tej chwili potwierdzić, że odbędzie się ono we wrześniu”.

Referendum o którym mówi Broniarz ma przesądzić o tym, czy strajk się odbędzie. Jego termin „musi być skorelowany z wolą nauczycieli i z wynikami referendum” – powiedział.

Broniarz stwierdził, nawiązując do raportu przygotowanego przez UW, UJ i UG, że nauczyciele „mają serdecznie dość ataków na środowisko których doświadczyli podczas strajku” oraz są rozczarowani wysokością podwyżki którą przyznał im rząd.

Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury FZZ ujawnił, że jego związek również podejmie decyzję do końca sierpnia – obrady zarządu krajowego FZZ zaplanowano na 29-30 sierpnia. Ma jednak wątpliwości czy protest będzie dało się zorganizować wyłącznie w oparciu o przeprowadzone referendum czy też potrzeba będzie wznowić procedurę sporu zbiorowego.

Zdaniem Wittowicza jeżeli zapadnie decyzja o rozpoczęciu kolejnego strajku to nie będzie on przypominał tego z kwietnia. Jego zdaniem protest przybierze formę bierną, polegającą np. na rezygnacji przez nauczycieli z wszelkich nadgodzin i nadobowiązkowych zadań.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij