Kraj

Żołnierze maszerujący z pochodniami żegnali von der Leyen. “Zbyt podobne, aby spać spokojnie”

Dla Ursuli von der Leyen rozpoczyna się nowy rozdział w jej karierze politycznej. Niemiecka polityk musiała ustąpić ze stanowiska szefowej Ministerstwa Obrony Narodowej, aby przyjąć funkcję przewodniczącej Komisji Europejskiej. Rezygnacji von der Leyen z dotychczasowego stanowiska towarzyszyła huczna uroczystość, która niektórym komentatorom skojarzyła się z pochodami znanymi z przeszłości Niemiec.

W pożegnaniu von der Leyen oraz przywitaniu nowej szefowej resortu obrony narodowej Annegret Kramp-Karrenbauer brali udział m.in. żołnierze Bundeswehry, którzy przemaszerowali przez niemieckimi politykami trzymając w rękach pochodnie.

Choć podobny rytuał ma u zachodniego sąsiada Polski bardzo bogatą i długą tradycję, w sieci pojawiło się bardzo wiele porównań do nazistowskich pochodów. Niektórzy napisali wprost, że gdyby podobna sytuacja miała miejsce w Polsce,to większość mediów głównego nurtu zarzucałoby propagowanie w Polsce faszyzmu, co zresztą pojawiało się przy okazji podobnych pochodów organizowanych przez środowiska narodowe.

Źródło: TVP Info Autor: JD
Fot. Twitter

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij