Świat

Amerykanie inwestują w budowę rdzeni bomb atomowych

Laboratorium w Los Alamos ogłosiło szczegóły planu nowych inwestycji. Chcą zwiększyć potencjał produkcyjny plutonowych rdzeni używanych przy produkcji broni atomowej.

Laboratorium Los Alamos National Laboratory powstało podczas II Wojny Światowej aby opracować pierwsze w historii bomby atomowe. Obecnie podlega Departamentowi Energii i prowadzi także prace nad technologią cywilną, ale nadal pozostaje kluczowym punktem w amerykańskim programie broni atomowej.

Podczas niedawnego spotkania z setkami przedstawicieli firm budowlanych władze laboratorium ujawniły plany gigantycznego projektu inwestycyjnego, wartego aż 13 miliardów dolarów w ciągu następnej dekady. 3 miliardy z tej kwoty zostaną przeznaczone na ulepszenia obecnej infrastruktury do produkcji plutonowych rdzeni.

Inwestycja ta jest niezbędna do zwiększenia produkcji tzw. pestek będących rdzeniami bomb atomowych. W ostatnich dekadach w USA zbudowano zaledwie kilka sztuk, wszystkie w Los Alamos, ale plan Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Atomowego (NNSA) zakłada produkcję 80 pestek rocznie do 2030 roku, które posłużą do modernizacji amerykańskiego arsenału nuklearnego. Plan NNSA zakłada, że w Los Alamos będzie produkować się 30 pestek rocznie a pozostałe 50 w placówce Savannah River Site w Południowej Karolinie.

Zwiększenie produkcji pestek w Los Alamos budzi sprzeciwy organizacji ekologicznych. Zwracają uwagę, że proces ten może okazać się bardzo destrukcyjny dla środowiska naturalnego jeżeli przy produkcji dojdzie do wypadku – a takie wypadki już się zdarzały. Pestki produkowano wcześniej w placówce Rocky Flats w Denver, Kolorado, ale została zamknięta w 1990 gdy odkryto jak bardzo jest szkodliwa dla środowiska.

Pozostałe pieniądze zostaną wydane na niezbędną infrastrukturę która posłuży rosnącej sile roboczej. Obecnie laboratorium szuka 1400 nowych pracowników a liczba etatów wkrótce wzrośnie o kolejnych 1200. Docelowo do 2026 roku Los Alamos będzie zatrudniało 12 tysięcy osób. Lwia część pieniędzy pójdzie na poprawienie komunikacji – budowę nowych dróg, mostów etc. – z pobliskimi miastami, w których mieszka większość pracowników laboratorium.

Źródło: AP Autor: Wiktor Młynarz
Fot. http://www.lanl.gov/worldview/news/photos/aerials.shtml

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij