Kraj

Koniec z wizami do USA? Podpisano ważną umowę

Polska i USA podpisały porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa granic i imigracji. To kolejny krok do zniesienia wiz do USA.

USA wprowadziły program ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP) w 1986 roku. Jego celem było wspomożenie turystyki i zacieśnienie sojuszy poprzez umożliwienie ruchu turystycznego bez konieczności uzyskiwania wizy. Obecnie objęte jest nim 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej.

Państwo, które chce dołączyć do VWP, musi spełnić szereg warunków. Polska od dawna spełniała wszystkie poza jednym – ilością odrzucanych wniosków o wydanie wizy. Amerykańscy dyplomaci muszą odrzucić nie więcej niż 3% złożonych wniosków, podczas gdy w Polsce było to od lat ok. 6%.

Zniesienie wiz dla Polaków stało się jednak bardzo istotne dla obecnej administracji USA. Ambasador Georgette Mosbacher jakiś czas temu prosiła nawet Polaków o składanie wniosków o wizy nawet jeśli nie zamierzają odwiedzić USA aby jeszcze w tym roku obniżyć procent odmów poniżej limitu. W wywiadzie dla Do Rzeczy zadeklarowała, że wizy zostaną zniesione do września.

Umowa podpisana przez ambasadora Piotra Wilczka reprezentującego polski MSZ i podsekretarza Chada F. Wolfa z Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego USA to kolejny istotny krok w stronę dołączenia Polski do programu VWP.

Jeżeli Polska zostanie przyjęta do programu VWP, to Polacy będą mogli jeździć do USA w celach turystycznych lub biznesowych bez konieczności uzyskania wizy. Nie będą mogli jednak zostać na terytorium USA dłużej niż 90 dni.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij