Świat

Członek zarządu Huty Częstochowa skazany przez Rosjan na kolonię karną

Były ukraiński miliarder i członek rady nadzorczej Huty Częstochowa Oleg Mkrtczian został skazany na dziewięć lat kolonii karnej. Rosjanie zarzucili mu oszustwa finansowe.

Mkrtczian był współzałożycielem i prezesem konglomeratu metalurgicznego Związek Przemysłowy Donbasu (ISD), który przejął Hutę Częstochowa w 2014 roku. Obecnie posiada 49,99% procent udziałów – pozostałe należą do szwajcarskiej firmy handlowej Carbofer i rosyjskiego inwestora Aleksandra Katunina.

Mężczyzna był jednym z najbogatszych ludzi na Ukrainie ale stracił swój majątek po wybuchu konfliktu we wschodniej Ukraine.

Rosjanie zarzucili ukraińskiemu biznesmenowi, że sprzeniewierzył ponad miliard rubli (ok. 60 milionów złotych) które otrzymał w postaci kredytów od rosyjskiego Wnieszekonombanku. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami przed Sądem Miejskim w Moskwie. Oskarżony nie przyznał się do winy ale sędziowie zdecydowali, że jest winny. Usłyszał wyrok dziewięciu lat kolonii karnej.

Obrona zapowiedziała złożenie apelacji.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot. Cezary Miłoś, CC BY-SA 3.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij