Publicystyka

Hartman sugeruje, iż agresorem w wojnie polsko-bolszewickiej byli… Polacy. Mocna riposta Rafała Ziemkiewicza

Wczorajszy wpis Jana Hartmana, w którym profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego sugerował, iż to Polacy byli agresorami w wojnie polsko-bolszewickiej, wywoła prawdziwe oburzenie wśród internautów. W tej sprawie wypowiedział się również Rafał Ziemkiewicz.

99 lat doszło do Bitwy Warszawskiej w ramach wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo w tej batalii odniosły polskie siły, którym udało się obronić stolicę przed wrogami ze wschodu, zatrzymać ich marsz na wykończoną zmaganiami I Wojny Światowej Europę, a także przeprowadzić kontratak wypierający bolszewików z ziem polskich. Trumf Wojska Polskiego został określony mianem “Cudu nad Wisłą”, a przez wielu historyków jest uznawana za jedną z przełomowych bitew w historii świata, która zdecydowała nie tylko o uratowaniu Polski przed komunizmem, ale także i całej Europy.

15 sierpnia każdego roku Polacy upamiętniają zwycięską batalię w ramach święta Wojska Polskiego. Powodów do świętowania nie widzi jednak Jan Hartman. Profesor UJ wczoraj na Twitterze zamieścił post, w którym sugerował, iż to Polacy byli agresorami w wojnie polsko-bolszewickiej.

W sprawie wojny z bolszewicką Rosją w 1920 r. to tylko chciałem nieśmiało przypomnieć, że to Polacy napadli na Rosję, a nie odwrotnie. Mieliśmy niezbyt mądry obyczaj rajdów na wschód, a potem się oburzaliśmy, że zabory, że inwazje. Trza w domu siedzieć – czytamy we wpisie Hartmana.

Wpis filozofa wywołał spore kontrowersji i wywołał prawdziwą dyskusję. Do tej pory pod tweetem mężczyzny opublikowano ok. 1,5 tysiąca komentarzy, w zdecydowanej większości krytycznych i uznających wypowiedź Hartmana za “głupią”. Na wpis naukowca odpowiedział również Rafał Ziemkiewicz.

-Powtarzana dziś na salonach teza, że to Polska napadła na bolszewicką Rosję, pochodzi z tej samej składnicy mądrości, co picie przez Brygadę Świętokrzyską szampana z Gestapo czy katolicyzm i heteroseksualizm Hitlera. To nie próba popisywania się wiedzą – to deklaracja tożsamości. – czytamy na Twitterze publicysty.

 

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij