Kraj

Polscy żołnierze trafią na Bliski Wschód

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz zapowiedział, że polscy żołnierze ponownie zostaną wysłani na Bliski Wschód. Trafią do Libanu.

Minister Czaputowicz powiedział, że Polacy dołączą do Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie (UNIFIL). Jest to najdłuższa operacja pokojowa ONZ, prowadzona nieprzerwanie od 1978 roku na terenie południowego Libanu. Często bywa również obiektem krytyki z powodu swojej nieskuteczności – błękitne hełmy nie dały bowiem rady zapobiec wybuchowi wojny domowej i masakrze palestyńskich uchodźców ani izraelskim nalotom.

Minister Czaputowicz zapowiedział, że do misji dołączy ok. 200 Polaków. „Nie jest to znaczny udział ale będzie to nasz powrót” – powiedział dziennikarzom – „Po dłuższej przerwie pierwsi polscy żołnierze wrócą na Bliski Wschód”.

Czaputowicz przypomniał,że posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, po którym padła ta zapowiedź, wiąże się z 70. rocznicą uchwalenia konwencji genewskich o ochronie ofiar wojny. „Jest to poważny problem. Konflikty na świecie wciąż trwają, ochrona cywilów jest konieczna” – stwierdził – „Prawo humanitarne musi być przestrzegane, osoby, które łamią prawo, muszą być pociągane do odpowiedzialności”

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij