Kraj

Dodatkowe punkty dla zaszczepionych dzieci przy naborze do żłobków. “Zdrowie dzieci jest kluczowe”

Od początku września zaczną obowiązywać przepisy, na których mocy zaszczepione dzieci otrzymają dodatkowe punkty przy naborze do miejskich żłobków w Katowicach. Zdrowie dzieci jest dla nas wszystkich kluczowe – podkreślają przedstawiciele władz lokalnych.

Magistrat podał w poniedziałek, że zmiana w kryteriach naboru, zgodnie z zarządzeniem prezydenta Katowic Marcina Krupy, będzie obowiązywać od 1 września. Dokument podpisany przez prezydenta wprowadza w życie zapisy kwietniowej uchwały rady miasta. W ich myśl podczas rekrutacji do żłobka dzieci, które zostały zaszczepione, otrzymają 50 dodatkowych punktów.

“Zdrowie maluszków jest dla nas wszystkich kluczowe, a pseudonaukowe wywody antyszczepionkowców stwarzają realne zagrożenie dla całego społeczeństwa. Dlatego poleciłem przygotować projekt dotyczący rekrutacji do katowickich żłobków, który został przyjęty przez radę miasta w kwietniu, a od września wejdzie w życie” – powiedział prezydent Krupa.

“Zaznaczam, że, oczywiście, jeśli – wyłącznie ze względów medycznych – były przeciwwskazania do szczepienia dziecka, to będziemy uwzględniać takie przypadki” – podkreślił. Jak wyjaśniają urzędnicy, wprowadzenie kryterium szczepień ma na celu promowanie ochrony zdrowia dzieci i motywowanie rodziców do profilaktyki szczepień zdrowotnych.

Naczelnik wydziału polityki społecznej w katowickim magistracie Małgorzata Moryń-Trzęsimiech poinformowała, że w związku z wprowadzeniem dodatkowego kryterium w systemie naboru rodzice zostaną poproszeni o pilną aktualizację złożonego wniosku do żłobka.

Wprowadzenie 50 punktów za szczepienie dzieci jest kolejną zmianą w naborze do katowickich żłobków. W marcu ubiegłego roku Krupa podjął decyzję, aby podczas rekrutacji szczególnie premiować mieszkańców Katowic. Jeżeli przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów prawnych odprowadza w Katowicach podatek – to podczas ubiegania się o miejsce w żłobku otrzymuje dodatkowych 50 punktów na dziecko.

Punkty przy rekrutacji do żłobka są przyznawane także m.in. wtedy, gdy dziecko na stałe mieszka w Katowicach (50 punktów), wychowywane jest przez samotnego rodzica lub opiekuna prawnego, pracującego, studiującego, uczącego się w trybie dziennym (20 p.) lub dziecko, którego rodzice lub opiekunowie prawni oboje pracują, studiują, uczą się w trybie dziennym (18 p.).

Jak podaje magistrat, przez ostatnie cztery lata liczba miejsc w publicznym Żłobku Miejskim w Katowicach wzrosła o 52 proc. – z 619 do 941. Katowice są także jednym z niewielu miast w Polsce, które w szerokim zakresie dofinansowuje opiekę dla dzieci w żłobkach niepublicznych – a w 2018 r. zwiększono wysokość dofinansowania do pobytu katowickich dzieci w żłobkach niepublicznych z 400 zł na 600 zł miesięcznie. W Katowicach zarejestrowanych jest łącznie 28 żłobków niepublicznych i dwa kluby dziecięce, w których jest 1113 miejsc dla dzieci w wieku do trzech lat.

Kwestią kryterium szczepień dzieci przy rekrutacji do miejskich placówek zajmował przed kilkoma dniami Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Uchylił on rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego, który stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Częstochowy premiującej podczas rekrutacji do przedszkoli zaszczepione dzieci.

Inicjatywy lokalnych samorządów w Polsce, preferujące w naborze do przedszkoli lub żłobków zaszczepione dzieci, to odpowiedź na działania tzw. ruchów antyszczepionkowych, przy jednoczesnych informacjach o wzroście zachorowań na choroby zakaźne, przed którymi chronią szczepienia. W ostatnim czasie w Polsce zaobserwowano m.in. znaczący wzrost zachorowań na odrę.

Źródło: PAP Autor: Krzysztof Konopka
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij