Kraj

Czarzasty ograł Biedronia i Zandberga. Wybory bez Lewicy, albo… wszyscy wystartują jako SLD

W poniedziałek PKW zarejestrowała 6 komitetów wyborczych, m.in. PiS i Koalicji Obywatelskiej. Komitet Wyborczy Lewica został wezwany do usunięcia wad swojego zawiadomienia – wada ta dotyczy nazwy skrótu komitetu.

PKW zarejestrowała 4 komitety partyjne (KW – Komitety Wyborcze). Są to: KW Zgoda, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Odpowiedzialność i KW PiS. Komisja zarejestrowała też jeden Koalicyjny Komitet Wyborczy (KKW) – KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL ZIELONI.Zarejestrowany zostały też jeden Komitet Wyborczy Wyborców – KWW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy. Do usunięcia wad wezwane zostały komitety: KW Sojusz Lewicy Demokratycznej (KW Lewica), KW Narodowego Odrodzenia Polski, KWW Bezpartyjni Samorządowcy oraz KWW Bezpartyjni Samorządowcy!

Jak wynika z wezwania PKW skierowanego do pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego Sojusz Lewicy Demokratycznej wzywającego “do usunięcia wady zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego”, w ewidencji partii politycznych nazwa partii politycznej tworzącej KW Lewica brzmi: “Sojusz Lewicy Demokratycznej”, a skrót jej nazwy to “SLD”. Zatem skrót nazwy komitetu “KW Lewica” jest niezgodny z wpisem do ewidencji partii politycznych – skrót nazwy komitetu, w przypadku partii, powinien zawierać litery KW (Komitet Wyborczy), a następnie zgodną z wpisem do ewidencji – nazwę lub skrót nazwy partii, która go tworzy.

W wezwaniu PKW zauważa ponadto, że zgodność skrótu nazwy Komitetu Wyborczego z wpisem do ewidencji partii politycznych jest wymagana przepisami Kodeksu Wyborczego. PKW jednoczenie wyjaśnia, że nie może “uwzględnić złożenia przez partię polityczną do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosku o zmianę wpisu do ewidencji partii politycznych w zakresie skrótu nazwy partii, ponieważ Sąd zmiany takiej nie dokonał”.

We wtorek Konwencja Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej dokonała zmian w statucie, w ramach których skrót nazwy partii “SLD” zmieniono na “Lewica”. Komitet wyborczy pod taką samą nazwą zamierza wystawić listy w wyborach parlamentarnych, na których mają się znaleźć kandydaci SLD, Wiosny i Razem oraz innych drobnych ugrupowań lewicowych. Zapytana o wezwanie wystosowane przez PKW, rzeczniczka SLD oraz sztabu wyborczego Lewicy Anna-Maria Żukowska przyznała w rozmowie z PAP, że lewicowy komitet spodziewał się takiego stanowiska Komisji.

“Chcieliśmy złożyć zawiadomienie o rejestracji komitetu jak najszybciej, żeby korzystać z ochrony nazwy” – wyjaśniła Żukowska. Zaznaczyła jednocześnie, że inicjatorzy lewicowego porozumienia zakładają, że w ciągu trzech dni – jakie wyznaczyła PKW na skorygowanie zawiadomienia o utworzeniu komitetu – warszawski Sąd Okręgowy dokona zmiany w prowadzonej przez siebie ewidencji partii politycznych, która umożliwi zarejestrowanie komitetu pod wnioskowaną nazwą. Według rzeczniczki sztabu Lewicy zasadność takiego oczekiwania wynika z wiedzy “operacyjnej i prawniczej”. “+Plan B+ będzie wdrażany jak się nie uda +plan A+” – dodała, dopytywana o inne plany na wypadek, gdyby decyzja sądu jednak się opóźniła.

Wezwany przez PKW komitet ma trzy dni na usunięcie wad. Jeśli w tym czasie wady nie zostaną usunięte, PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia. Pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW o odmowie przyjęcia zawiadomienia. PKW przyjmuje zgłoszenia o utworzeniu komitetu do 26 sierpnia.

O sprawie pisze “DGP”, który cytuje pracownika Krajowego Biura Wyborczego: – Jeśli do tego czasu sprawa się nie wyklaruje, lewica ma dwie opcje: albo zarejestruje partyjny komitet wyborczy, ale ze skrótem “SLD” lub pełną nazwą “Sojusz Lewicy Demokratycznej”, co zapewne nie spodoba się koalicjantom SLD, albo założy koalicyjny komitet wyborczy, gdzie jest dużo większa swoboda przy nazewnictwie komitetu, ale wymaga to po pierwsze zawarcia umowy koalicyjnej między partiami, a po drugie przekroczenia wyższego progu wyborczego – mówi mężczyzna.

Komitet wyborczy mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy. Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego może on rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów.
Lista kandydatów na posłów – zgodnie z Kodeksem wyborczym – powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej w połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów.

Zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców. Wybory parlamentarne odbędą się 13 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Źródło: PAP/DGP Autor: Aleksandra Rebelińska, Krzysztof Kowalczyk, Marceli Sommer
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij