Świat

Putin odwiedził Krym na motocyklu. Ukraina protestuje

Władimir Putin wziął udział w zlocie motocyklowym na Krymie. MSZ Ukrainy złożyło protestuje.

W sobotę prokrelowski klub motocyklowy Nocne Wilki zorganizował w Sewastopolu międzynarodowy zlot motocyklowy pod nazwą „Cień Babilonu”. Jednym z jego uczestników był prezydent Rosji, który przyjechał na niego motocyklem Ural. Jego pasażerami byli Sergiej Aksionow, premier Republiki Autonomicznej Krymu i Michaił Razwożdajew, tymczasowy gubernator Sewastopola.

Wizyta Putina na okupowanym Krymie nie była uzgodniona ze stroną ukraińską. MSZ Ukrainy opublikowało w związku z tym oficjalny protest. „Ta wizyta, podobnie jak wszystkie poprzednie wizyty rosyjskich władz w czasowo okupowanym terytorium Ukrainy, nieuzgodnione ze stroną ukraińską”-napisali – „stanowi rażące naruszenie przez rosyjską stronę suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa”.

Ukraińcy podkreślili, że Krym i Sewastopol to integralna część suwerennego terytorium Ukrainy i interpretowanie tej wizyty przez rosyjskie media jako czegoś zwyczajnego i „krajowej wizyty” jest niestosowne. Ich zdaniem podobne wizyty rosyjskich oficjeli na Krymie „pokazują lekceważenie przez Rosję powszechnie uznanych zasad i norm prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych, rezolucji Generalnego Zgromadzenia NZ, jak również zobowiązań w ramach dwustronnych i wielostronnych traktatów, których uczestnikami są Federacja Rosyjska i Ukraina”.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij