Świat

Kilkadziesiąt ofiar eksplozji cysterny. Próbowali kraść paliwo

W sobotę w Tanzanii doszło do tragedii. W eksplozji cysterny zginęły 64 osoby które próbowały ukraść benzynę.

Zdarzenie miało miejsce w sobotę w regionie Morogoro. Kierowca cysterny, która przewoziła benzynę z portu w Dar es Salaam, próbował ominąć motocyklistę, który zajechał mu drogę. Stracił panowanie nad kierownicą i cysterna się wywróciła.

Wypadek miał miejsce w pobliżu dworca autobusowego Msamvu. W okolicy błyskawicznie zebrał się tłum gapiów. Kiedy ktoś zauważył, że z cysterny wycieka benzyna, wielu z nich przyniosło wiadra i inne pojemniki i zaczęło ją kraść. Niestety jakieś dwadzieścia minut później, ok. 8:30 rano, cysterna eksplodowała.

Według świadków w momencie eksplozji w pobliżu ciężarówki znajdowało się około 150 osób. 64 zginęły na miejscu a kolejnych 70 zostało rannych. Wśród ofiar, oprócz złodziei benzyny, znalazło się wielu kierowców boda-bodas – popularnych w Tanzanii motocykli-taksówek.

Wszystkie ciała zostały przewiezione do lokalnego szpitala celem identyfikacji. Nie będzie to jednak łatwe – zdjęcia z miejsca zdarzenia pokazują, że większość z nich jest doszczętnie spalona. Ranni trafiła do rządowego szpitala Morogoro Referal – ci najbardziej poszkodowani zostali tam dostarczeni drogą powietrzną.

Pogrzeby ofiar mają zacząć się w niedzielę wieczorem. Władze Tanzanii ogłosiły trzydniową żałobę narodową.

Podobne wypadki niestety zdarzają się w Afryce regularnie. W zeszłym miesiącu 45 obywateli Nigerii straciło życie w podobnych okolicznościach. W maju katastrofa innej cysterny w Nigerii i próba kradzieży paliwa kosztowały życie niemal osiemdziesięciu. W 2010 w Kongo podczas próby kradzieży paliwa życie straciło niemal 300 osób a pięć lat później w Sudanie -203.

Źródło: BBC Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij