Kraj

Wysokie stanowisko w NATO dla Polaka

Generał dyw. dr Piotr Błazeusz objął wysokie stanowisko w strukturach NATO. Został nowym zastępcą szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE).

SHAPE to siedziba Sojuszniczego Dowództwa ds. Operacji, jednego z dwóch dowództw strategicznych NATO. Pomimo słowa „Europa” w nazwie jego aktywność ma zasięg globalny. Umiejscowione w pobliżu belgijskiego miasta Mons SHAPE odpowiada za koordynację operacji podejmowane przez siły zbrojne państw NATO. Na jego czele stoi naczelny dowódca sił sojuszniczych w Europie (SACEUR), amerykański generał sił powietrznych Tod Wolters, jego zastępcą jest Brytyjczyk, gen. James Everard, a szefem sztabu niemiecki generał Markus Kneip.

Generał Błazeusz na nowym stanowisku będzie zajmował się głównie planowaniem strategicznej polityki, dyrektyw i procedur dotyczących sojuszniczych operacji. Generał będzie również zajmował się NCS – używanym w NATO systemem kodyfikacyjnym, który ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ciągłości dostaw, napraw etc. i współpracy pomiędzy armiami poszczególnych państw Sojuszu.

Dodatkowo generał zajmie się także prowadzeniem szkoleń i ćwiczeń oraz udział w rozwoju zdolności w ramach procesu planowania obronnego NATO. Nowe stanowisko Błazeusza to najwyższe stanowisko w strukturze dowodzenia NATO zajmowane przez polskiego oficera.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij