Gospodarka

Huawei przedstawił alternatywę dla Androida

W piątek Huwawei przedstawił nowy system operacyjny, który być może wkrótce trafi do ich smartfonów. Ma zabezpieczyć firmę przed odcięciem dostępu do Androida z powodu sankcji.

Chiński Huawei to drugi największy na świecie producent smartfonów. Firma ta znalazła się 15 maja na liście firm, które stanowią „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA”. Amerykanom nie podoba się głównie fakt, że zgodnie z chińskim prawem Huawei musi współpracować z chińskim wywiadem i np. umieścić w swoich produktach tzw. tylne drzwi dla hakerów, jeżeli zostanie o to poproszone.

Wciągnięcie Huawei na tą listę oznaczało nałożenie restrykcji na amerykańskie firmy które z nią współpracują. Efektem tego było ogłoszenie przez Google zerwania z Huawei umowy licencyjnej na Android – najpopularniejszy system operacyjny dla smartfonów na świecie. Firma nadal mogłaby korzystać z darmowej, open source wersji, ale nie miałaby dostępu do najnowszych aktualizacji. Dla użytkowników ich nowych telefonów oznaczałoby to brak dostępu do wielu funkcji, które dzisiaj są standardem – między innymi sklepu z aplikacjami Google Play.

W piątek w Pekinie przedstawiciele Huaweia pokazali nowy system operacyjny. Początkowo miał się nazywać Hongmeng, ale zdecydowano ostatecznie na nazwę HarmonyOS. Według przedstawicieli firmy ich nowy system ma być o 60% szybszy od Androida, wspierać androidowe aplikacje i być równie uniwersalny – HarmonyOS może być wykorzystywany w szerokiej gamie sprzętu, od zegarków i telefonów po komputery i AGD IoT. System ten, podobnie jak wczesne wersje Androida, ma być również open source – co oznacza, że każda firma będzie mogła go używać za darmo i modyfikować bez pytania o zgodę.

Pomimo tego, że nowy system ma być – według słów samej firmy – szybszy od Androida, Huawei nie pali się z wprowadzeniem go na rynek. Przedstawiciele firmy jasno deklarują, że chcą używać Androida tak długo jak to będzie tylko możliwe i że HarmonyOS będzie wykorzystany tylko wtedy, kiedy nie będzie to już możliwe.

Brzmi to paradoksalnie, ale ma swoje racjonalne uzasadnienie. Android jest najpopularniejszym systemem operacyjnym tego typu na świecie i użytkownicy są do niego przyzwyczajeni. Jedynym, który jest w stanie z nim konkurować, jest używany w produktach Apple iOS. Inne autorskie systemy operacyjne, jak chociażby opracowany przez Samsunga Tizen czy nawet wprowadzona przez Microsoft mobilna wersja Windows okazały się komercyjnymi porażkami.

Źródło: AP Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Protesty w Libanie. Policja użyła gazu łzawiącego

0 0

Straż Graniczna zatrzymała nielegalnych imigrantów na Śląsku

1 15

Od dziś dodatkowe restrykcje koronawirusowe. Kontrole już trwają

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij