Świat

Roboty też są ofiarami rasizmu – twierdzą naukowcy

Większość robotów posiada obudowy z białego plastiku. Zdaniem naukowców z jednego z nowozelandzich laboratoriów dzieje się tak z powodu…rasizmu.

Faktem jest, że wiele robotów, zarówno tych z popkultury jak i prawdziwych – jest biała. Asimo produkcji Hondy, Atlas z Boston Dynamics czy Valkyrie z NASA – wszystkie pokryte są obudowami z białego plastiku. Istnieje wiele powodów dla których właśnie ten kolor jest popularny wśród ich twórców. Jednym z nich jest na przykład to, że biała obudowa odbija promienie słoneczne, chroniąc robota przed przegrzaniem. Innym powodem są również kwestie ekonomiczne – biały barwnik do plastiku jest znacznie tańszy od kolorowych, przez co białe plastiki potrafią być nawet czterokrotnie tańsze niż ich odpowiedniki w innych barwach.

Naukowcy z Laboratorium Ludzkich Interfejsów Technologii (HIT Lab) w Nowej Zelandii twierdzą, że jest jeszcze jeden powód – rasizm. Według badania Robots and Racism, opublikowanego przez uniwersytet w Canterbury, ludzie przypisują humanoidalnym robotom stereotypy rasowe – i tym samym lepiej traktują te, które są białe.

Jednym z badań, które pozwoliły naukowcom na dojście do takich wniosków był tzw. test stronniczości strzelca. Uczestnikom badania wyświetlano na krótką chwilkę, poniżej sekundy, zdjęcia robotów. Jeden z nich był lekko różowy a drugi brązowy i mogły trzymać w ręce albo broń albo niegroźny przedmiot. Uczestnicy mieli „strzelać” do tych, które są uzbrojone. Okazało się, że częściej strzelali do nieuzbrojonych brązowych robotów niż do uzbrojonych białych.

„Stronniczość wobec czarnych robotów jest rezultatem stronniczości wobec Afroamerykanów” – powiedział telewizji CNN główny naukowiec Christoph Bartneck – „To zdumiewające, że ludzie, którzy nie mieli wcześniejszych doświadczeń z robotami, pokazują wobec nich uprzedzenia rasowe”.

Naukowcy podkreślają, że twórcy robotów pochodzą z wielu państw i grup etnicznych. Ich zdaniem jednak fakt, że ich dzieła tak często są białe, jest poważnym problemem który trzeba jak najszybciej rozwiązać – i wprowadzić do świata robotów multikulturalizm. „Wyobraźcie sobie świat w którym wszystkie roboty pracujące w Afryce czy w Indiach są białe. Potem wyobraźcie sobie, że te roboty przejmują role, które wymagają władzy” – powiedział Bartneck – „Oczywiście to podniosłoby problemy w związku z imperializmem i białą supremacją”.

Źródło: CNN Autor: WM
Fot. University of Canterbury

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij