Rozrywka

Festiwal Woodstock został odwołany

Festiwal Woodstock jednak się nie odbędzie. Organizatorzy poinformowali w środę, że trzydniowy koncert z okazji 50 rocznicy słynnego festiwalu został oficjalnie odwołany.

Pierwszy festiwal Woodstock miał miejsce w 1969 roku w Bethel w stanie Nowy Jork, jakieś 70 km od miasteczka Woodstock które dało mu swą nazwę. Podczas trzydniowej imprezy w której wzięło udział ok. 400 tysięcy osób, zagrały takie gwiazdy jak Jimi Hendrix, Grateful Dead czy Janis Joplin. Do dzisiaj uznaje się go za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii muzyki popularnej i amerykańskiej kontrkultury.

Festiwal ten nie miał jednak szczęścia do kontynuacji. Głównie dlatego, że bardzo nie spodobał się lokalnym mieszkańcom. Max Yasgur, właściciel farmy na której się odbył, nie zezwolił na organizację kolejnego. Daniel Amatucci, nadzorca Bethel który wydał pozwolenie na zorganizowanie koncertu, przegrał następne wybory. Samo miasto zaś szybko wprowadziło przepisy, które bardzo utrudniały organizację jakiejkolwiek masowej imprezy plenerowej.

Festiwale Woodstock zorganizowano jednak jeszcze czterokrotnie, w okrągłe rocznice. Ostatni odbył się w 1999 roku i zasłynął głównie z zamieszek, przypadków przemocy, gwałtów, etc.

W 2014 roku Michael Lang, jeden z organizatorów Woodstock 69, ujawnił, że planuje organizację imprezy w Maryland z okazji 50 rocznicy. W styczniu tego roku oficjalnie potwierdzono te plany – festiwal miał mieć miejsce w połowie sierpnia i miała w nim wziąć udział część gwiazd, które grały w 69 oraz ich popularni następcy. W środę ogłoszono jednak oficjalnie, że impreza się nie odbędzie. Według organizatorów odwołanie imprezy zostało spowodowane serią nieszczęśliwych zdarzeń które sprawiły, że jej organizacja w wyznaczonym terminie nie byłaby możliwa.

Decyzja o anulowaniu imprezy nie była jednak dla nikogo zdziwieniem. Podczas ostatnich pięciu miesięcy magazyny muzyczne były pełne artykułów o problemach organizatorów. Zazwyczaj związanych z brakiem pieniędzy na opłacenie artystów czy wycofywaniem się kolejnych inwestorów. Problemem było również znalezienie odpowiedniego miejsca – pamięć o Woodstock 99 jest w USA ciągle żywa i wiele miast nie życzyło sobie, aby taka impreza miała u nich miejsce.

Oficjalne obchody rocznicy odbędą się jednak w miejscu, gdzie zorganizowano pierwszy festiwal. Bethel Woods Center for the Arts, organizacja non-profit która jest właścicielem tego terenu, również musiała jednak ograniczyć ambitne plany do koncertu zaledwie trzech artystów – Santany, Ringo Starra i Doobie Brothers.

Źródło: The Guardian Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij