Świat

Premier Irlandii ostrzega, że Brexit może być końcem Zjednoczonego Królestwa

Premier Irlandii Leo Varadkar ostrzegł, że twardy Brexit może podważyć unię, która spaja Zjednoczone Królestwo. Jednym z efektów wyjścia z UE bez umowy może być jego zdaniem reunifikacja Irlandii.

Podczas przemówienia na uniwersytecie w Glenties Varadkar podkreślił, że wyjście z Unii bez umowy – najbardziej obecnie prawdopodobna opcja – może być końcem UK jaką znamy gdyż sprawi, że Irlandia Północna i Szkocja postanowią się od niej oderwać.

Teoria Varadkara nie jest taka nieprawdopodobna. Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon dwa dni temu zagroziła, że w razie takiej sytuacji zorganizuje kolejne referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Poprzednie miało miejsce w 2014 roku i skończyło się porażką zwolenników niepodległości. Ale Brexit mógł tutaj wiele zmienić. Szkocja jest najbardziej prounijną częścią UK, aż 62% Szkotów głosowało za zostaniem w UK. Jeżeli Sturgeon uda się doprowadzić do kolejnego referendum – szanse na to są raczej małe – wynik może przedstawiać się zupełnie inaczej.

Jeszcze trudniejsza jest sytuacja Irlandii Północnej. Twardy Brexit może bowiem sprawić, że pomiędzy obiema Irlandiamii znowu pojawi się granica. Perspektywa tego już teraz budzi żywe emocje i sprawia, że rośnie liczba zwolenników reuniifikacji. Porozumienie Wielkopiątkowe, które zakończyło konflikt w Irlandii Północnej stwierdza, że Ulster jest częścią UK gdyż jego mieszkańcy tego chcą. Jeżeli liczba zwolenników unifikacji znacząco wzrośnie, to władze UK nie będą mogły dłużej ich ignorować – i w perspektywie może dojść, że ten fragment UK oderwie się od Londynu.

„Wspólny europejski dom może się okazać bliższy mieszkańcom Irlandii Północnej niż nacjonalistyczna Wielka Brytania” – stwierdził Varadkar.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij