Wiadomości sportowe z kraju i świata

Aż 15 medali – sześć złotych, trzy srebrne i sześć brązowych – wywalczyli reprezentanci Polski w Baku

15 medali – sześć złotych, trzy srebrne i sześć brązowych – wywalczyli reprezentanci Polski w zakończonym w sobotę w Baku 15. Letnim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF).

W stolicy Azerbejdżanu startowało 101 zawodników z Polski, 52 dziewczęta i 49 chłopców, w wieku 14-18 lat. W rywalizacji udział wzięły ekipy z 49 krajów.

Pierwsze miejsce w tabeli medalowej zajęła Rosja – 66 (28-17-21) przed W. Brytanią – 25 (11-12-2) oraz Turcją – 27 (11-6-10). Polsce przypadła dziewiąta pozycja.

Przed dwoma laty w węgierskim Gyoer biało-czerwoni zdobyli 10 medali (3 złote, 3 srebrne i 4 brązowe) i zajęli 14. lokatę.

W Baku w polskiej ekipie najliczniejszą grupę tworzyli przedstawiciele lekkoatletyki (28 osób), przed zapasami (18), pływaniem (16), koszykówką i judo (po 12), kolarstwem (6), gimnastyką (5) i tenisem (4).

Pomysłodawcą Olimpijskich Festiwali Młodzieży Europy (letnich i zimowych) jest były przewodniczący MKOl Jacques Rogge. Impreza miała premierę w roku w 1991 roku w stolicy Belgii Brukseli. Medale biało-czerwonych:

złote

Gabriela Andrukonis (lekkoatletyka – rzut oszczepem) Jędrzej Poczwardowski (lekkoatletyka – bieg na 1500 m) Eryk Kołodziejczak (Lekkoatletyka – rzut oszczepem) Mateusz Chowaniec (pływanie – wyścig na 50 m st. dowolnym) Olimpia Brejza (lekkoatletyka – bieg na 3000 m) Mateusz Górny, Oliwier Wdowik, Wiktor Gruzd i Patryk Grzegorzewicz (lekkoatletyka – sztafeta szwedzka 100, 200, 300 i 400 m) Medale otrzymali także biegnący w eliminacjach Maciej Kopeć i Oskar Łucki.

srebrne

Filip Pieczonka i Olaf Pieczkowski (tenis – gra podwójna) Patryk Grzegorzewski (lekkoatletyka – bieg na 400 m) Krzysztof Różnicki (lekkoatletyka – bieg na 800 m)

brązowe

Paweł Uryniuk (pływanie – wyścig na 100 m st. motylkowym) Krzysztof Chmielewski (pływanie – wyścig na 200 m st. motylkowym) Wiktoria Guść (pływanie – wyścig na 200 m st. dowolnym) Filip Kosiński (pływanie – wyścig na 200 m st. grzbietowym) Oliwier Wdowik (lekkoatletyka – bieg na 200 m) Piotr Stolarczyk (zapasy – styl klasyczny – waga 51 kg).

Źródło: PAP Autor: PAP