Świat

Amerykanie chcą chronić nielegalnych imigrantów z Wenezueli

Amerykańska Izba Reprezentantów zdecydowała o przyznaniu Tymczasowego Statusu Ochronnego mieszkańcom Wenezueli. Przeciwnicy nowej ustawy boją się, że przyciągnie do USA setki tysięcy nowych imigrantów, którzy nie będą w stanie sami się utrzymać.

Tymczasowy Status Ochronny (TPS) został wprowadzony w 1990 roku na skutek wojny domowej w Salwadorze i związanej z tym fali uchodźców. Umożliwia rządowi USA objęcie nielegalnych imigrantów, którzy z powodu wojny czy klęski żywiołowej nie mogą wrócić do domu. Zapewnia im pewną ochronę przed deportacją i ułatwia legalizację pobytu czy zdobycie legalnej pracy.

Dwóch kongresmenów z Florydy, Republikanin Mario Diaz-Balart i Demokrata Darren Soto, przedstawiło ustawę o przyznaniu TPS imigrantom z Wenezueli już w styczniu. Pierwsza próba przyjęcia jej przy pomocy tzw. szybkiej ścieżki nie powiodła się gdyż zabrakło niezbędnej w tym wypadku większości 2/3 głosów. Podczas drugiej próby, już według normalnych zasad, ustawa przeszła stosunkiem głosów 272-158. Poparli ją wszyscy Demokraci i 39 Republikanów.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Jeżeli ten też ją przyjmie a Donald Trump podpisze, to Wenezuelczycy znajdujący się obecnie w USA – na samej Florydzie jest to ok. 170 tysięcy osób – będą cieszyli się dalece idącą ochroną. Nie będzie im groziła deportacja, będą mogli otrzymać pozwolenia na pracę oraz będą mogli podróżować poza granice USA bez obaw, że nie zostaną wpuszczeni przy powrocie.

Wielu Republikanów krytykuje nadanie TPS mieszkańcom Wenezueli gdyż obawia się, że spowoduje falę uchodźców z tego kraju, która będzie próbowała się załapać na gwarantowaną przez ten status ochronę. Podkreślają również, że większość osób objętych TPS korzysta z jakiejś formy pomocy socjalnej i dopływ kolejnych nie jest najlepszym pomysłem kiedy zadłużenie USA jest i tak rekordowo wysokie.

Od początku kryzysu wywołanego rządami socjalistów Wenezuelę opuściły już miliony uchodźców. Najczęściej celem ich ucieczki są ościenne państwa, a migracja ta wywołała spory kryzys humanitarny i polityczny w Ameryce Południowej.

Źródło: Miami Herald Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij