Sport

Polska będzie mistrzem świata w piłce nożnej? Premier: wierzę, że będziemy w stanie osiągnąć wielkie sukcesy

Przy wsparciu finansowym kancelarii premiera przy szkole w Truskolasach (Śląskie) jeszcze w tym roku ma powstać boisko ze sztuczną nawierzchnią. Wierzę, że będziemy w stanie osiągnąć wielkie sukcesy w piłce nożnej – mówił w poniedziałek Mateusz Morawiecki, zapowiadając przedsięwzięcie.

Wieś Truskolasy na północy woj. śląskiego to rodzinna miejscowość trenera polskiej kadry piłkarskiej Jerzego Brzęczka i wieloletniego kapitana reprezentacji Jakuba Błaszczykowskiego, który od 9 lat zabiegał o budowę w Truskolasach boiska z prawdziwego zdarzenia. Obiekt ma kosztować ok. 2 mln zł, z czego 1 mln zł dołoży Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ze swojej rezerwy celowej.

“Wielkim naszym pragnieniem, a moim marzeniem jest to, żeby dzieciaki, młodzież również z Truskolasów, z takiej ziemi jak ta – północna część woj. śląskiego – żeby mogły trenować, żeby chciało im się chcieć, żeby odciągać ich od tych głupstw, głupotek i czasami jakichś chuligańskich wybryków, albo siedzenia z nosem w smartfonach, bo to chyba też jest teraz, niestety, zbyt częste zajęcie naszych dzieci. Cóż je lepiej odciągnie od tego niż właśnie zajęcia sportowe” – mówił Morawiecki, który spotkał się w Truskolasach z Kubą Błaszczykowskim.

“Wierzę, że z Kubą, z takimi piłkarzami i z takim samozaparciem, taką dyscypliną, będziemy w stanie osiągnąć wielkie sukcesy w piłce nożnej. A wszystko to dla naszych dzieci, dla młodzieży; po to, żeby ich serca cieszyły się grą w piłkę nożną, a serca wszystkich Polaków cieszyły się z naszych zwycięstw” – powiedział szef rządu. Dziękował też Błaszczykowskiemu “za jego wspaniałą postawę, wysiłek, wytrwałość, cierpliwość, dyscyplinę”.

“Bądźcie pewni, że droga ku sukcesom usiana jest przede wszystkim ciężką pracą, wysiłkiem. Nie wolno się załamywać, trzeba podnosić głowę po drobnych i większych porażkach, wstawać, iść do przodu, ciężko pracować w ramach pewnej dyscypliny. I wiem, że taką drogę przebył nasz ukochany piłkarz” – dodał Morawiecki, zwracając się do licznie zabranych na boisku w Truskolasach dzieci – młodych piłkarzy.

“Chciałem podziękować Kubie za wspaniałą postawę; również taką postawę patriotyczną, za naukę patriotyzmu w praktyce dla naszej młodzieży” – dodał premier. Dziękował piłkarzowi za zainspirowanie budowy boiska w Truskolasach i zapowiedział, że tego typu działania mają być rozwijane “szerzej w różnych gminach, powiatach Polski, również tych, które są zapomniane”. Podkreślił także rolę odpowiedniego szkolenia sportowego dzieci i młodzieży oraz wdrażania, własnych, kreatywnych rozwiązań w tej dziedzinie.

“Piłka nożna to nasz narodowy sport; kiedy słyszymy na Stadionie Narodowym Mazurka Dąbrowskiego, wydobywającego się ze wszystkich piersi, to serce rośnie – we mnie i u wszystkich Polaków; jest to niezapomniane przeżycie” – powiedział Morawiecki, dziękując piłkarzom za wszystkie sportowe emocje.

Kuba Błaszczykowski, który – jak mówił – w Truskolasach wychował się, stawiał pierwsze piłkarskie kroki i uczył się charakteru – wyraził nadzieję, że projekt zostanie doprowadzony do końca, dając szansę kariery sportowej jego następcom.

“Jeżeli uda nam się to wszystko doprowadzić do końca, a wierzę w to bardzo, piłeczka będzie po waszej stronie. Liczę na to, że takich Kubów Błaszczykowskich, Krzysztofów Piątków, Robertów Lewandowskich będzie z Truskolas jeszcze więcej” – mówił Błaszczykowski, podkreślając, że nawet jeśli nie wszyscy młodzi chłopcy z tej miejscowości zrobią piłkarskie kariery, na pewno sport pomoże im wykształcić charakter.

“Nawet jeśli kariera nie ułoży się tak, że będziemy mogli z tego zbierać profity, to fajne w sporcie jest to, że zawsze nauczy charakteru. Myślę, że na przyszłość, i w życiu, to jest bardzo ważne i potrzebne, bo wtedy będziemy mogli sobie spokojnie poradzić z różnego typu problemami i będzie życie naprawdę łatwiejsze” – ocenił b. kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski. Podkreślił, że przez sport można odciągnąć dzieci “od laptopów, od komputerów i nie daj Boże od jeszcze innych używek”.

Piłkarz dziękował za zaangażowanie w projekt ministrowi w Kancelarii Premiera Łukaszowi Schreiber, który m.in. zainteresował przedsięwzięciem premiera. “Ani minuty czasu nie trzeba było przekonywać pana premiera, żeby zechciał zainteresować się tym tematem” – zapewnił Schreiber. Jak ocenił, chociaż w ten sposób jest możliwość odwdzięczenia się Błaszczykowskiemu za radość, której dostarczył Polakom jako piłkarz.

“Cieszę się, Kuba, że po tych wszystkich marzeniach, które spełniłeś dla nas kibiców, my możemy spełnić jedno twoje” – mówił Tomasz Osiński, wójt gminy Wręczyca Wielka, na terenie której leżą Truskolasy. “Kuba nauczył nas, że walka do końca, dbanie i praca nas swoimi marzeniami przynoszą efekt” – powiedział wójt. Wskazał, iż boisko w Truskolasach będzie pierwszym tej klasy w całym powiecie. “To inwestycja w młodzież w oświatę; będzie można tu zrealizować nowatorski program klas sportowych o profilu piłki nożnej” – dodał Osiński.

Przetarg na budowę przy szkole podstawowej im. Stanisława Ligonia pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią o oświetleniem ma być ogłoszony w ciągu miesiąca. Kolejny miesiąc zajmie wyłonienia wykonawcy, a czas budowy szacowany jest na 2-3 miesiące. “Marzy nam się, żeby inwestycję wykonać do końca roku” – powiedział wójt. Kancelaria Premiera da na budowę 1 mln zł, pozostałą część wyłoży gmina.

 

Źródło: PAP Autor: Marek Błoński
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij