Publicystyka

Jak on mógł tak napisać? Sikorski porównał wydarzenia z Białegostoku do… pogromu Żydów. Ostra dyskusja z Cenckiewiczem

Sobotnie wydarzenia podczas marszu równości w Białymstoku przykuły uwagę większości opinii publicznej w Polsce, w tym również Radosława Sikorskiego, który porównał je do…pogromu w Jedwabnem. Na wpis byłego szefa MSZ zareagował Sławomir Cenckiewicz.

W sobotę ulicami Białegostoku przeszła parada równości środowisk LGBT, której pochód próbowały przerwać środowiska narodowe oraz kibicowskie z całej Polski. Ostatecznie doszło do konfrontacji pomiędzy lokalną policją, a przeciwnikami marszu równości. W wyniku starć zatrzymanych zostało ok. 25 osób.

Wydarzenia ze stolicy województwa podlaskiego były relacjonowane w całym kraju, przykuwając uwagę większości Polaków, w tym także publicystów oraz polityków, którzy dzielili się swoimi przemyśleniami na ten temat. Swoją opinią podzielił się również Radosław Sikorski, który zaskoczył internautów swoim porównaniem do… pogromu ludności żydowskiej w Jedwabnem.

Z Białegostoku niedaleko do Jedwabnego – napisał były szef MSZ w rządzie Donalda Tuska.

Na wpis byłego szefa polskiej dyplomacji zareagowała spora ilość użytkowników portalu społecznościowego, w którym jedni przyznali rację politykowi, w tym Tomasz Lis dorzucając porównania do Białorusi, natomiast inni uznali, iż polityk za daleko się posunął w swoim wpisie. Jedną z takich osób był znany gdański historyk Sławomir Cenckiewicz, który spytał wprost Sikorskiego: “Jak tak można?”

Gdańszczanin długo na odpowiedź nie musiał czekać. “Czego Pan nie rozumie? Że nienawiść prowadzi do przemocy?” – zapytał były szef MSZ w odpowiedzi na tweeta.

Wpis polityka dalej nie przekonał Cenckiewicz, który uznał opinię Sikorskiego za niezbyt trafną analogię. W odpowiedziach nie brakowało również przypomnień o mowie nienawiści, jaką swego czasu sam polityk stosował w odniesieniu do polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: Twitter/ Do Rzeczy Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij