Świat

Iran twierdzi, że złapał amerykańskich szpiegów. USA zaprzecza

Iran ogłosił, że rozbił siatkę szpiegowską CIA. Część szpiegów miała zostać skazana na śmierć. Według Donalda Trumpa Teheran kłamie w tej sprawie.

Irańskie Ministerstwo Wywiadu poinformowało o zatrzymaniu 17 osób, które według nich miały współpracować z amerykańską CIA i werbować do siatki kolejnych członków.

Według wypowiedzi anonimowego członka kontrwywiadu na konferencji prasowej zatrzymani mieli prowadzić działalność szpiegowską wykorzystując swoje zatrudnienie w prywatnych firmach z branży finansowej, nuklearnej, wojskowej, informatycznej i budowlanej.

Według Teheranu wszyscy zatrzymani przyznali się do winy. Według ministerstwa Amerykanie mieli im płacić za usługi pieniędzmi i obiecywać pomoc w imigracji do USA i załatwienie tam pracy. Część złapanych rzekomo szpiegów ma zostać stracona, pozostali – ci, którzy wyrazili skruchę – zostanie wykorzystana przez irański wywiad.

Jako pierwsza doniosła o sprawie irańska półoficjalna agencja prasowa Fars. Na razie nie ujawniono tożsamości złapanych szpiegów chociaż według niektórych doniesień medialnych ich zdjęcia były pokazywane w irańskich mediach. Nie wiadomo również czy ta sprawa ma jakikolwiek związek z wydarzeniami z czerwca, kiedy Iran również twierdził, że rozbił siatkę CIA.

Amerykanie wypierają się tego, że ich agenci wpadli. „Prosiłbym wszystkich czytających tą historię o pamiętanie o tym, że irański reżym ma długą historię kłamstw” – powiedział telewizji Fox sekretarz stanu Mike Pompeo – „Kłamali o tym gdzie zestrzelili amerykańskiego bezzałogowca, kłamali o tym gdzie przejęli tankowiec. Częścią natury Ajatollahów jest okłamywanie świata”.

„Raport o złapaniu szpiegów CIA przez Iran jest totalnie fałszywy. Zero prawdy” – napisał na swoim Twitterze Donald Trump – „To po prostu więcej kłamstw i propagandy religijnego reżymu, który upada i nie wie co robić. Ich gospodarka jest martwa i będzie jeszcze gorzej”.

Jak zwykle w takich wypadkach prawda będzie trudna do ustalenia i być może nigdy jej nie poznamy. Na niekorzyść Teheranu świadczy jednak fakt, że pochwalili się ich złapaniem i – szczególnie – faktem, że część z nich została zwerbowana. Kontrwywiady bardzo rzadko ujawniają takie informacje aby móc w razie potrzeby wykorzystać złapanych szpiegów w roli podwójnych agentów.

Źródło: Fox News Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij