Świat

Odnaleziono grób brata marszałka Piłsudskiego

Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą poinformował, że udało się odnaleźć grób Kacpra Piłsudskiego, najmłodszego brata marszałka.

Kacper był najbardziej tajemniczym członkiem rodziny marszałka Piłsudskiego. Nazywany był „czarną owcą” i miał prowadzić lekkomyślne życie. Zmarł w 1915 roku w wieku 36 lat.

Dotychczas nie było wiadomo gdzie spoczęło jego ciało. W dwudziestoleciu międzywojennym spekulowano, że spoczywa koło swojej ciotki Stefanii Lipmanówny. Honorowa przewodnicząca Komitetu Alicja Klimaszewska poinformowała jednak w poniedziałek PAP, że grób brata marszałka udało się odnaleźć na wileńskim cmentarzu Rossa.

Jak się okazuje Kacper Piłsudski został pochowany w grobie na skarpie za główną ulicą cmentarną. Jego mogiła została odnaleziona przypadkowo, podczas typowania pomników, które zostaną w przyszłym roku odnowione. Komitet zapowiada, że jego grób także zostanie odnowiony.

Oprócz Kacpra na Rossie spoczywają też inni krewni marszałka: jego brat Adam, siostra Ludwika oraz zmarłe w niemowlęctwie bliźnięta Piotr i Teodora, a także jego pierwsza żona Maria. W mauzoleum przed cmentarzem spoczęła za to jego matka. W 1936 roku w jej grobie złożono serce marszałka.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot. Sebk, CC BY-SA 4.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij