Kraj

Już wiemy kto przekopie Mierzeję Wiślaną

Już wiadomo kto przekopie Mierzeję Wiślaną. Przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni poinformowali, że najkorzystniejszą umowę złożyli Belgowie.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około kilometra długości i pięć metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 metrów, szerokości 20m i długości 100m. Jego budowa jest bardzo ważna gdyż zapewni dostęp do Bałtyku z Zalewu Wiślanego z pominięciem wód kontrolowanej przez Rosjan Cieśniny Piławskiej.

Oferty w przetargu zostały otwarte pod koniec maja. Wzięło w nim udział sześciu inwestorów, którzy zaproponowali ceny od 992,2 miliona złotych do 1,4 miliarda.

Ostatecznie zdecydowano się na powierzenie pierwszego etapu budowy kanału belgijskiej spółce N.V. Besix SA ze spółkami NDI SA i NDI Sp. z o.o. Belgowie chcą za niego 992 mln 270 tys. 523 zł.

Budowa kanału zostanie w całości sfinansowana z budżetu państwa. Ma się zakończyć w 2022 roku.

Źródło: TVP INFO Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij