Kraj

„Jednolity głos regionalny może być silniejszy niż głos indywidualnych państw”. Prezydent Słowacji rozmawiała z Andrzejem Dudą o V4

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa odwiedziła Polskę. Rozmawiała z prezydentem Andrzejem Dudą m.in. o współpracy w ramach UE i V4.

Polska była ostatnim państwem Grupy Wyszechradzkiej które odwiedziła nowa prezydent Słowacji. Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Duda podkreślił, że jej decyzja o odwiedzeniu w pierwszej kolejności państw V4 pokazuje, że przywiązuje duże znaczenie do współpracy regionalnej i w ramach UE. Dodał także, że wśród tematów rozmów znalazła się kwestia dalszej współpracy w ramach V4 i Trójmorza, w szczególności w dziedzinie infrastruktury.

Czaputowa podkreśliła, że Polska, jako pierwsze państwo w którym upadł komunizm, była dla wielu Słowaków źródłem inspiracji. Podkreśliła, że Słowacja nadal chce współpracować z Polską u budować dobre, przyjacielskie stosunki. Stwierdziła też, że Polska jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym, ale stosunki pomiędzy naszymi państwami powinny się opierać nie tylko na interesach ale także na wspólnych wartościach i historii.

Słowacka prezydent podkreśliła, że V4 jest ważnym podmiotem regionalnym, który ma potencjał walki o wspólne interesy w UE. „Jednolity głos regionalny może być silniejszy niż głos indywidualnych państw” – stwierdziła. Podkreśliła jednak, że pomiędzy Słowacją a pozostałymi państwami V4 jest istotna różnica. Słowacja jest według niej jest bardziej prounijna od Polski czy Węgier a fakt, że w ostatnich wyborach prezydenckich obaj główni kandydaci byli prounijni świadczy, że widzi swoje miejsce w UE.

Czaputowa rozmawiała z Dudą także o polskim sądownictwie. Stwierdziła, że interesuje ją diagnoza stanu polskiego sądownictwa gdyż wiele problemów, z którymi walczy polski wymiar sprawiedliwości, występuje również na Słowacji. Zapowiedziała, że na pewno będzie się jeszcze przyglądać kwestiom polskiego sądownictwa dyscyplinarnego.

Prezydenci Polski i Słowacji rozmawiali także o kwestiach bezpieczeństwa, w tym o sytuacji na Ukrainie. Według Andrzeja Dudy oba państwa dzielą pogląd, że należy wspierać Ukrainę w jej dążeniu do stabilności i zachowania pełniej suwerenności. Równie ważna jest pomoc naszemu sąsiadowi w zbliżaniu się do wspólnoty euroatlantyckiej.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot. PAP/Piotr Nowak

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij