Świat

Tak umiera Zachód! Co piąty kościół przerobiony na dyskotekę, mieszkania, muzea

Holenderski dziennik “Trouw” informuje o tym, że w Holandii w co piątym kościele od lat nie odprawia się nabożeństw, a świątynie zamieniają się w biura, muzea, mieszkania, a nawet sale gimnastyczne

W Holandii znajduje się około 7 tysięcy budynków kościelnych należących zarówno do Kościoła katolickiego jak i do Kościołów protestanckich. Jak zauważa gazeta, prawie 1400 z nich wykorzystywanych jest do celów innych niż religijne.

Z dokumentacji na ten temat wynika, że aż 30 procent z tych budynków zostało przekształcone na mieszkania, 20 procent na cele kulturalne i społeczne a 15 procent zostało przekształcone na biura i sklepy. Budynki kościelne są także wykorzystywane jako bary, restauracje czy siłownie, jednak najbardziej groteskowym przypadkiem jest przeobrażenie starego kościoła na klub nocny.

Jak zauważa gazeta wiele z tych budynków została zbudowana w latach 1800-1970, więc wiele z nich mogłoby służyć jako zabytek.

Dziennik “Trouw” wskazuje również na różnicę jaka zachodzi miedzy wyznaniami. Zdecydowana większość z przekształcanych budynków należała do Kościołów protestanckich. Kościoł katolicki nie jest tak tolerancyjny i otwarty na sprzedaż budynków kościelnych , z uwagi na ich znaczenie sakralne.

 

 

 

 

 

Źródło: fronda.pl Autor: JB
Fot.

Ankieta

Gdzie spędzisz najbliższe wakacje?

Ładowanie ... Ładowanie ...

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij