Świat

ISIS grozi, że wysadzi brytyjski parlament

Do internetu trafił stworzony przez ISIS plakat propagandowy. Zdaje się sugerować, że Państwo Islamskie chce dokonać zamachu na siedzibę brytyjskiego parlamentu.

Plakat przedstawia płonącą Wieżę Elżbiety, w której znajduje się słynny zegar Big Ben. Odpadające od niej odłamki sugerują, że doszło tam do eksplozji. W tle widać resztę Pałacu Westminsterskiego, siedziby brytyjskiego parlamentu, również w płomieniach. Na pierwszym planie stoi zamaskowana postać z pistoletem w ręku.

Istnienie plakatu ujawniła SITE Intelligence Group, amerykańska organizacja zajmująca się śledzeniem działalności internetowej ekstremistów. Zdaniem ekspertów plakat ten został stworzony i jest dystrybuowany przez należącą do ISIS komórkę propagandową Fundacja Medialna Ash Shaff.

To kolejny już plakat sugerujący, że celem ataku stanie się siedziba parlamentu. W maju w mediach społecznościowych pojawił się bardzo podobny plakat przedstawiający zamaskowanego mężczyznę ubranego w tzw. pas szahida – specjalny pas lub kamizelkę z doczepionymi ładunkami wybuchowymi, używany w trakcie ataków samobójczych. W tle widać płonącą Wieżę Elżbiety i brytyjską flagę, a podpis głosi „Tylko terror. Londyńskie ataki już wkrótce”.

Pojawienie się tych plakatów nie oznacza, że ISIS ma już gotowy plan działania. Ich działania propagandowe często mają za cel zainspirowanie do ataku muzułmanów, którzy nie są z nimi powiązani.

Brytyjskie służby obawiają się jednak najgorszego. W tym roku wielu islamskich aktywistów odsiadujących wyroki w brytyjskich więzieniach wychodzi na wolność. Upadek kalifatu w Syrii i Iraku oznacza również, że wielu obywateli brytyjskich, którzy wyjechali walczyć w szeregach Państwa Islamskiego, podejmie próby powrotu do kraju. Szacuje się, że do ISIS wstąpiło ok. tysiąca obywateli brytyjskich, wielu z nim udało się zniknąć służbom z oczu. Zdaniem ekspertów ryzyko poważnego ataku terrorystycznego w Londynie lub innym brytyjskim mieście jest więc bardzo duże.

Źródło: Daily Mail Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij