Kraj

To koniec kryzysu lekowego? Minister Zdrowia zapowiada, że produkty trafiają już do aptek

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o tym, że kończy się już kryzys lekowy. „W tej chwili problem jest już rozwiązany, produkty trafiają do hurtowni, do aptek” – powiedział dziennikarzom.

W polskich aptekach zabrakło około 500 leków. Potrzebujący ich pacjenci byli zmuszeni do jeżdżenia od placówki do placówki w poszukiwaniu potrzebnego leku. Niekiedy udawało się go znaleźć dopiero w bardzo odległej aptece i dla wielu pacjentów, zwłaszcza seniorów, był to duży problem.

Podczas uroczystości otwarcia nowego bloku operacyjnego w szpitalu powiatowym w Stalowej Woli minister Szumowski powiedział, że kryzys lekowy dotknął całą Unię i miał związek m.in. z problemami z produkcją jednej z substancji czynnych do których doszło w Chinach. „W tej chwili ten problem jest już rozwiązany, produkty trafiają do hurtowni, do aptek” – zapewnił minister – „Wznowiona została dystrybucja i dostarczenie substancji do Polski”.

Minister przypomniał również, że w rozwiązaniu kryzysu istotną rolę odegrały nowe regulacje, które penalizują nielegalny wywóz leków za granicę. Jedną z przyczyn kryzysu był bowiem proceder zwany odwróconym łańcuchem dystrybucji. Polegał na tym, że właściciele aptek sprzedawali leki – często refundowane przez państwo – hurtowniom farmaceutycznym, a te sprzedawały je na zachodzie za znacznie wyższe ceny. Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej ujawnił w styczniu 2015 roku, że w 2001 z prawa farmaceutycznego zniknęły kluczowe słowa z art. 127. Wcześniej przepis przewidywał sankcje karne za prowadzenie apteki bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom, jednak z ustawy znikły w tajemniczych okolicznościach słowa „wbrew jego warunkom”. W praktyce oznaczało to, że właścicieli aptek biorących udział w odwróconej dystrybucji nie można było za to w żaden poważny sposób ukarać. 12 lutego br. rząd przyjął nowelizację ustawy, która przewiduje za ten proceder karę nawet do 10 lat więzienia.

„Nowe regulacje penalizacji wywozu leków są też niezwykle istotne. Niestety w poprzedniej kadencji te penalizacje zostały zniesione i były tylko kary administracyjne. W tej chwili przywróciliśmy te penalizacje” – powiedział minister. Podkreślił jednak, że rynek farmaceutyczny jest ogromny a sam proceder na tyle dochodowy, że trudno się spodziewać, aby mafie lekowe przestały działać z dnia na dzień.

NFZ i GIF od 15 lipca będą udzielać telefonicznie informacji o tym, w których aptekach dostępny jest poszukiwany przez pacjenta lek. Informacje te będą udzielane za pośrednictwem bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem 800 190 590.

Źródło: PAP Autor: WM
Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij