Świat

Zaskakujące słowa niemieckiego biskupa. Porównał młodą eko-aktywistkę do… biblijnego Dawida

Greta Thunberg jest znaną w Szwecji młodą eko-działaczką, która od dłuższego czasu zwraca uwagę społeczeństwa żyjącego w jej kraju na problemy związane z klimatem. Jej działania zostały docenione przez biskupa Würzburga Franza Junga, który porównał młodą dziewczynę do postaci biblijnego Dawida.

16-letnia Szwedka szybko została okrzyknięta bohaterką lewicy, a także już w młodym wieku uznana za specjalistkę od spraw klimatu i ekologii. Swoją popularność zyskała dzięki głośnemu w Szwecji zeszłorocznemu protestowi pod gmachem szwedzkiego parlamentu. Greta wówczas pominęła początek roku szkolnego i rozpoczęła swoją jednoosobową pikietę, próbując przykuć uwagę swoich rodaków, a także polityków, na problemy związane ze zmianami klimatycznymi.

O Grecie zrobiło się także głośno poza Skandynawią, a jej aktywność została zauważona przez wiele osób. W tym także przez biskupa Franza Junga, który podczas tygodnia pielgrzymkowego w obecności ok. 800 dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii, porównał działania młodej Szwedki do walki, jaką stoczył Dawid z Goliatem.

Młody Dawid dostał wprawdzie zbroję od dorosłych, dostał miecz i lancę, ale odrzucił to wszystko, bo było dla niego za duże i za ciężkie”. – Dorośli zawsze mają rozwiązania i zawsze dobrze wiedzą co zrobić. Ale młodzi, mali, często lepiej wiedzą, co jest konieczne. Dawid bierze to co zna, a więc procę. Dobrze mieć pewność, co jest dla mnie właściwe, znajdować swoją drogę zamiast kopiować rozwiązania innych – mówił duchowny, który uznał, że jeśli młodzi ludzie skutecznie się zmobilizują, to być może będą mieli wpływ na dorosłych.

Źródło: NCzas Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij