Świat

Walia wprowadza genderowe mundurki szkolne

Rząd Walii przeprowadził reformę mundurków szkolnych. Od września szkoły nie będą mogły dzielić dopuszczalnych ubrań na przeznaczone dla chłopców i dziewczynek.

W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku wprowadzania przez szkoły mundurków, jednak ich dyrektorzy są do tego zachęcani przez Departament Edukacji. W praktyce ok. 90% brytyjskich placówek oświatowych wymaga od uczniów noszenia mundurków.

Władze Walii postanowiły wprowadzić zmiany do szkolnych przepisów. Od 1 września wszystkie mundurki w walijskich szkołach mają być neutralne płciowo. Ma to polegać na tym, że władze szkoły publikując listę dopuszczalnych ubrań nie mogą ich przypisywać do konkretnej płci. Na przykład spodnie nie będą mogły już być opisywane jako część mundurku dla chłopców a spódnica – dla dziewczynek.

Zmiana została wprowadzona przy okazji innej, dalece ważniejszej reformy, której celem było obniżenie kosztów mundurków. Niektóre szkoły wymagały bowiem kupowania uczniom ubrań w jednej, konkretnej firmie, która często sprzedawała je drogo. Według nowych zasad nie będzie to już możliwe. Zmieniono również zasady dotyczące logo szkoły na ubraniach – jeżeli jakaś szkoła będzie go wymagała, to musi przedsięwziąć kroki, które pomogą zniwelować koszty jego nadruku.

Genderowe mundurki zostały powitane z otwartymi ramionami przez środowiska LGBT. „Mamy nadzieję, że stworzy to szerokie zaangażowanie szkół w celu inkluzywności dla wszystkich uczniów i rzucenia wyzwania stereotypom płciowym, które mogą być bardzo niszczące dla tego, jak młodzi ludzie widzą siebie i jak radzą sobie w szkole” – powiedział Andrew White, dyrektor Stonewall Cymru – „To naprawdę ważne dla młodych ludzi, że mają wybór jeśli chodzi o ubrania które noszą, że jeśli nie chcą nosić spodni czy spódnic mogą wybrać to, co jest dla nich wygodne”.

Kirsty Williams, walijska minister edukacji, przyznaje, że kierowała się ideologią gender wprowadzając tą zmianę. „Nie powinniśmy narzucać przestarzałych idei tego, jakie ubrania są odpowiednie dla danej płci, zwłaszcza jak muszą przez to nosić coś, w czym nie jest im wygodnie” – powiedziała – „Nowe wytyczne stwierdzają jasno, że przepisy dotyczące szkolnych mundurków nie powinny narzucać ubrań w oparciu o płeć”.

Źródło: Independent Autor: WM`
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij