Kraj

To ma być partia lewicowa? Doradca Biedronia pokazuje prawdziwą twarz “Wiosny” i ostro krytykuje programy społeczne Prawa i Sprawiedliwości

Jakub Bierzyński, doradca Roberta Biedronia, w przeszłości także Ryszarda Petru, udzielił wywiadu dla portalu “Kultura Liberalna”.  Jeden z twórców sukcesów “Wiosny” opowiada o swoich poglądach na politykę, mówi o recepcie na pokonanie PiS-u i rozprawia się z wizerunkiem Roberta Biedronia jako człowieka lewicy.

O programach społecznych Prawa i Sprawiedliwości Bierzyński mówi wprost: – Skończy się kryzysem gospodarczym i totalną zapaścią. Musi się tak skończyć. I wszyscy ekonomiści to mówią. To jest tylko kwestia czasu. Nie da się rozdawać wszystkim obywatelom pieniędzy, no chyba że jest się Arabią Saudyjską i ma się złoża ropy. Poza tym, to nie jest żadna polityka, ona niczego nie rozwiązuje.

Zdaniem doradcy Biedronia, program 500 plus “nie rozwiązuje żadnych problemów”:  – Po pierwsze, program 500 plus miał zwiększyć dzietność, co zakończyło się spektakularną klęską. Po drugie, wypycha ludzi z rynku pracy, a Polska gospodarka dusi się z braku rąk do pracy. Gdyby nie Ukraińcy, pewnie już bylibyśmy w kryzysie. I zaraz będziemy, bo Niemcy otwierają swój rynek pracy – i wielu Ukraińców z Polski wyjedzie. Po trzecie, utrwala ludzi w bezrobociu, zamykając kobiety w domach, bo nie opłaca się im pracować. To grozi w przyszłości strukturalną nędzą, bo za kilka lat, kiedy zasiłki się skończą, te kobiety nie będą miały zawodu mówi Bierzyński.

Spindoktor Wiosny rozprawia się również z wizerunkiem “Wiosny” jako partii lewicowej: Zamiast rozdawać ludziom 500 złotych, lepiej podnieść próg podatkowy, tak żeby zaoszczędziły 500 złotych. Można zaoszczędzić na kosztach pobierania podatków, a potem ich redystrybucji w formie zasiłków, co dodatkowo mobilizuje ludzi do pracy mówi wprost.

Bierzyński nie ukrywa, że jego zdaniem opozycja nie ma szans na pokonanie PiS-u, gdyż ten musi przegrać “same ze sobą”, poprzez wywołanie kryzysu gospodarczego:

– PiS musi przegrać samo ze sobą. Musimy przejść przez kryzys grecki, głęboki, gigantyczne bezrobocie, nędzę, brak środków na wypłaty społeczne i emerytury – czytamy w wywiadzie dla “Kultury Liberalnej”. Kiedy dziennikarz sugeruje, że doradca Roberta Biedronia brzmi jak polityk Platformy Obywatelskiej, Bierzyński odpowiada: – To jest istota sporu. To, czy Polska będzie trochę bardziej lewicowa, czy prawicowa, z tej perspektywy naprawdę nie ma znaczenia.

Wywiad Bierzyńskiego skomentowała na Twitterze m. in. Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa SLD:

– Dzięki prorokowaniu likwidacji #500+ przez doradcę @wiosnabiedronia @JakubBierzynski faktycznie może się ziścić postulowany przez niego wynik wyborczy w postaci wygranej
@pisorgpl. Na miejscu @RobertBiedron dałabym ogłoszenie „doradcę tanio sprzedam”. Może ktoś kupi.

Pomysły doradcy Biedronia skrytykowała na Twitterze partia “Razem”:

– Jakub Bierzyński, były doradca Petru i – oby wkrótce również były – Biedronia, życzy Polkom i Polakom kryzysu, bezrobocia i nędzy. To nie jest strategia polityczna, tylko okrucieństwo i krótkowzroczność. Konserwatywny zamordyzm czy neoliberalizm – to nie jest żaden wybór – czytamy na oficjalnym koncie partii na Twitterze.

 

Wywiad Bierzyńskiego skrytykował także Dariusz Standerski, dyrektor programowy “Wiosny” Roberta Biedronia, który napisał na Twitterze:

– Tezy Jakuba Bierzyńskiego są całkowicie niezgodne z programem i wartościami Wiosny. 

Jednocześnie nie odniósł się do pytań o to, jak to możliwe, że doradca “Wiosny” deklaruje, że partia ma cele sprzeczne z jej “oficjalnym” programem.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. Kultura Liberalna Autor: ac
Fot. PAP

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij